Mis on ettevõtluskeskkond?
Ettevõtlus eksisteerib teatud ajal ja kindlas kohas ning ettevõtja tegevust reguleerivad mitmesugused keskkonnategurid. Ettevõtja tegutsemiskeskkonda nimetatakse ettevõtluskeskkonnaks. Ettevõtluskeskkonna moodustavad mitmesugused välised ja sisemised tegurid, mis mõjutavad ettevõtte tegevust.
Ettevõtjad jälgivad tähelepanelikult nende tegurite mõju ettevõtte tegevusele. Vaja on pidevalt jälgida keskkonna arengutrende ning teada, kuidas need mõjutavad konkreetset tegevusala ja ettevõtet. Edukad on need, kes muutusi ette näevad või neid vähemalt varakult märkavad ja neile reageerivad.
Ettevõtte sise- ja väliskeskkond
Ettevõtte seisukohast eristatakse sise- ja väliskeskkonda.
Ettevõtte sisekeskkond hõlmab kõiki tingimusi ja jõude organisatsiooni sees. Sisekeskkonna moodustavad sisemised tegurid:
- sündmused,
- üksused,
- ressursid,
- juhtimisstiil,
- organisatsioonikultuur jms.
Need mõjutavad töötajate käitumist, ettevõtte tegevust ja langetatavaid otsuseid. Sisekeskkonda kontrollivad ja seda kujundavad omanikud ja juhtkond.
Ettevõtte väliskeskkonna moodustavad seda ümbritsevad tegurid:
- tingimused,
- trendid,
- sündmused,
- organisatsioonid jms.
Need mõjutavad ettevõtte tegevust ja otsuseid, avavad uusi võimalusi ja põhjustavad ka riske.
- Too näiteid, kuidas ettevõtte sisekeskkond mõjutab ettevõtte tegutsemist.
Ettevõtte mikro- ja makrokeskkond
Ettevõtte väliskeskkond jaguneb omakorda kaheks: mikro- ja makrokeskkonnaks.
Ettevõtte lähi- e mikrokeskkond seondub mitmesugute rühmadega (kliendid, varustajad, konkurendid, valitsus, survegrupid), mis on otseselt seotud ettevõtte eesmärkide saavutamisega. Mikrokeskkonna tegureid on ettevõttel võimalik mõjutada, kuid üldiselt ei allu need ettevõtte kontrollile ega ole täiel määral juhitavad.
Ettevõtte üld- e makrokeskkond sisaldab kõiki institutsioone ja jõude, mis ei ole otseselt ettevõttega seotud, aga mõjutavad selle võimet eesmärke saavutada. Välisjõud võivad olla looduslikud, majanduslikud, tehnoloogilised, sotsiaalsed, poliitilised ja õiguslikud, nii kodumaised kui ka rahvusvahelised. Kuna makrokeskkonna tegureid pole ettevõtjal võimalik mõjutada, tuleb neid oma tegevust planeerides enamasti lihtsalt arvesse võtta. Makrokeskkonna tegurite tundmine aitab ettevõttel paremini ära kasutada avanevaid võimalusi ja kaitsta end võimalike ohtude vastu.
- Seleta, mille poolest ettevõtte mikro- ja makrokeskkond erinevad.
Makrokeskkonna analüüs
Makrokeskkonna analüüsi nimetatakse PESTLE-analüüsiks (inglise keeles Political, Economic, Social, Technological, Legal, Environmental factors).
PESTLE-analüüsi raames hinnatakse poliitiliste, majanduslike, ühiskondlike, tehnoloogiliste, õiguslike ja keskkonnategurite mõju ettevõtlusele.
SWOT-analüüs
Ettevõtte olukorra analüüsi nimetatakse SWOT-analüüsiks (inglise keeles Strengths, Weaknesses, Oppurtunities, Threats).
SWOT-analüüsi raames määratakse kindlaks, millised sisemised ja välimised tegurid soodustavad ettevõtte eesmärkide saavutamist ning millistel on ettevõttele negatiivne mõju.
Miks on vaja ettevõtluskeskkonda analüüsida?
Ettevõtluskeskkonna analüüs on kasulik, sest see
- aitab tuvastada ärilisi võimalusi ning hoiatab võimalike oluliste ohtude eest;
- toob esile muutuste suuna ettevõtlusvaldkonnas ning aitab kujundada oma tegevust muutustega kooskõlas;
- aitab vältida tõenäoliselt ebaõnnestuvaid projekte;
- aitab uuele turule sisenemise korral luua keskkonnast ülevaadet, mis põhineb objektiivsel hinnangul, mitte ebateadlikel eeldustel.
Smuutipeatus
- Analüüsige Smuutipeatuse toimimist olemasolevas ettevõtluskeskkonnas PESTLE-meetodiga. Tooge iga keskkonnateguri juures välja Smuutipeatuse tegutsemist soodustavad ja pärssivad asjaolud.