Tunni ülesehitus
- Sissejuhatus, 5 min
- Töö õpiku tekstiga.
Selgitused ja näited, 17 min - Õpitu kinnistamine.
Ülesannete lahendamine, 18 min - Kokkuvõte, 3 min
Ettevalmistus
- Valmistada ette tagasiside kontrolltööle.
- Otsustada, kas teha tund paber- või digiõpiku põhjal.
- Valida õpilastele sobiv sissejuhatav tegevus.
- Valida videod, skeemid, näited, mis aitavad mõista toimuvat.
- Valida ülesanded iseseiseva tegevuse jaoks.
- Kaaluda koduse töö andmise tarvidust ja strateegiat.
Eelteadmised
- Mõistete „kiirus“, „teepikkus“ ja „aeg“ tähenduse tundmine.
- Koordinaattasandi kasutamine.
Eesmärgid
Õpilane
- tuletab meelde seose kiiruse, aja ja teepikkuse vahel;
- õpib ühtlast liikumist kujutama koordinaattasandil graafikuna;
- saab teada, kuidas teisendada kiirusühikuid;
- saab teada, mida tähendab koefitsient 3,6;
- tutvub argieluvaldkondadega, kus kiiruse teisendamine on igapäevane.
Seotud materjal
Märksõnad ja meetodid
- kiirus, teepikkus, aeg, teisendamine, kohtumispunkt, andmete tabel, andmete kandmine tabelist graafikule
- demonstratsioon, näitlikustamine, suunatud diskussioon, rakendused, tagasiside andmine, probleemi analüüs, isikliku tähenduse loomine juhtumi analüüsis, iseseisev töö
Lõiming
- Eesti keel, loodusõpetus
Läbivad teemad
- Tervis ja ohutus
1. Sissejuhatus
5
- Sissejuhatava teema valimine
- Skeem 4. kl Opiqu ptk-st 7.6 aruteluks
- Viide Opiqu ptk 5.1 sissejuhatavale arutelule
- Viide samale teemale füüsikas
- Tean mida tean
Sissejuhatava teema valimine
Sissejuhatuseks piisab ühest tegevusest.
- Uurida skeemi 4. klassi ptk 7.6 (slaidil) ja paluda õpilastel selgitada, mida nad selle põhjal väita saavad.
- ptk 5.1 sissejuhatus „Kiire või hoopis aeglane“ sobib arutelu juhtimiseks. Arutleda saab teemal „Mis on fakt ja mis on hinnang“. Ühtlasi on sissejuhatuses eelmises kooliastmes õpitud mõisted, mida järgmise õppetüki jooksul on vaja õigesti kasutada.
- Esitleda pilte ja tekste sellest, kuidas füüsikas käsitletakse liikumist, ning jõuda mõtteni, kuidas matemaatika kui keel kirjeldab nähtusi ja nende toimimist.
- Tean mida tean.
Sissejuhatavad pildid
2. Teema õpetamine ja selgitamine
7
- Soovitused tööks õpiku tekstiga
- Õpik ül 418 tabeli ja graafiku alus
- Meelespidamist toetav mälutehnika video
- Soovitus tegevuse diferentseerimiseks, sh viide digiõpiku vastavale peatükile
- Distantsõppe juhised
Töö õpiku tekstiga
- Kui seos kiiruse, teepikkus ja aja vahel on meelde tuletatud, siis on hea analüüsida tabeli ja graafiku koostamist lk 120 näite varal ning lahendada koos ül 418 või ül 419.
Neile, kellele matemaatika meeldib
Kiirematel ja taiplikumatel õpilastel tasub lasta uurida lk 121, mis on sirge tõus. Tagasiside saamiseks paluda neil oma sõnadega selgitada, kuidas nad sellest aru said, ning tuua näide lk 121 joonise 31 abil. Mõistmises veendumiseks ei piisa, kui õpilane loeb ette sobiva lõigu õpikust.
Sama käsitlus koos ülesannetega on ptk 5.3.
2. Süvendamine ja kinnistamine
10
- Selgitused ja näpunäited
- Võrdlemise reegel (slaidil)
- Näide kilpkonna liikumise mõõtmise kohta videol
- Kilpkonna kiiruse teisendamise näide (slaidil)
- Koefitsiendi 3,6 kasutamine teisendamisel (slaidil)
- Liikumispaus
Selgitused ja näpunäited
- Leidub olukordi, kus on otstarbekas kasutada erinevate pikkus- ja ajaühikute kombinatsioone kiiruse väljendamiseks. Võib paluda õpilastel nimetada erinevate kiirusühikute kasutamise näiteid.
- Esitada võib ka näite kilpkonna liikumise kohta (slaidil).
- Uurida lk 122 kiirusühikute teisendamise näiteid.
- Ebakindlamale õpilasele saab osutada, et kiirusühikute teisendamise korral teisendame nii teepikkuse kui ka ajaühikud eraldi ning seejärel leiame kiiruse arvnäitaja saamiseks nende suhte.
Siin sobib teisendada mõni kiirus, näiteks jalakäija või auto kiirus. Sobib tegeleda kilpkonna kiirusega (slaidil).
Liikumispaus
3. Õpilaste iseseisev tegevus
18
- Harjutuste loetelu
- Ülesannete loetelu
- Valitud ülesannete lahendusi
- Õpik ül 421
- Õpik ül 422
- Õpik ül 428
- TV ül 184 graafik
Valida tundi õpilastele jõukohased ülesanded. Leida võimalus, et õpilased saaksid oma lahendusi kaaslastele esitleda.
Harjutuste ja ülesannete suhe (H : Ü) olgu soovitatavalt 3 : 1.
Harjutused
Ülesanded
- ül 428
- ül 429 on jäetud üheks kodutöö variandiks
- ül 430
- ül 183, 184
- ptk 5.4 ülesannete kogust „Lennuki kiirus“ on seotud
ül 185. Neid saab lahendada ka eraldi.
Tähelepanekuid ja soovitusi
Võib juhtuda, et õpilased on teadlikud ja osavad mõne äpipõhise või veebikalkulaatori kasutamises, ning nad saavad seda üksteisele tutvustada. Kui õpetaja peab sobivaks mingit konkreetset kalkulaatorit, siis tasub õpilastele sellest rääkida.
Näiteks mõni ühikute teisendamise veebipõhine kalkulaator:
Õpilastele, kellel on pingutustest hoolimata raske teisendamist mõista ning veebikalkulaatori kasutamine praktikas ei tundu kohane, saab soovitada
- vaadata Valemikust ikka ja jälle põhiteisendust, kuni erinevus 3,6 korda meelde jääb;
- teadmisi korrata 4. klassi ptk 7.6 ja 7.7.
Samal ajal on võimalik tegeleda teiste õpilastega.
Kodutöö ja tunni kirjeldus
Kodutöö
≈ 10–20 min. Võimalik on valida igale õpilasele üks jõukohane ülesanne nende hulgast.
Tunni kirjeldus
Kiirus, kiirusühikud, liikumise kujutamine graafiliselt |
Õpiku ptk 5.1 ja 5.2 |