Arvatavasti on igaüks kuulnud, et Maa on ümmargune. Seda on ilma abivahenditeta raske kindlaks teha, sest Maa, millel me elame, on väga suur. Seetõttu oli kauges minevikus levinud arvamus, et Maa on lapik ketas. Tänapäeval tõestavad Maa ümmargust kuju kõige paremini kosmosest tehtud pildid.
Milline oli ettekujutus Maast kauges minevikus?
Ettekujutus Maast oli segatud uskumustega. Maailma näisid valitsevat kõikvõimsad jumalad, kes korraldasid nii looduse kui ka inimeste elu. Näiteks Aasia rahvad arvasid, et Maa on lapik ja seda kannavad kolm vaala. Vaalade liikumine tõi kaasa maapinna värisemise, üleujutused või vulkaanipursked. Egiptuses ja Mesopotaamias peeti Maad lapikuks kettaks, mille kohal kumerdus taevavõlv.
Siiski panid juba antiikmaailma inimesed tähele märke, millest nad järeldasid, et Maa on ümmargune. Nad märkasid, et
- öine tähistaevas, samuti Päike ja Kuu liiguvad justkui kumeral taevavõlvil; Päike tõuseb idast ja laskub läänes, hommikul tõuseb jällegi idast, nagu oleks ta Maa „alt” läbi käinud;
- Päike, Kuu ja meile lähemad planeedid paistavad meile kõik ketastena; kui kuuvarjutuse ajal langeb Kuu pinnale Maa vari, siis see on samuti ümar;
- kui laev eemaldub avamerele, kaob see lõpuks silmapiiri taha; seda ei saaks juhtuda, kui Maa oleks täiesti tasane;
- kaugemale põhja poole liikudes on näha, kuidas Päikese teekond taevas jääb üha madalamaks, Põhjanael öises taevas aga kerkib kõrgemale pea kohale; seda oleks jällegi väga raske seletada, kui Maa oleks tasane;
- kuigi muistsel ajal levisid jutud „maailma servast”, polnud keegi sinna kunagi jõudnud. Seda, et Maa on ümmargune, tõendasid lõpuks ümbermaailmareisid.
Mõtle
- Milliseid müüte Maa tekkest ja kujust tead?
Millised nägid välja esimesed kaardid?
Muistsed mereäärsed rahvad, näiteks foiniiklased ja kreeklased, õppisid Maa kuju kohta käivaid märke väga oluliseks pidama. Seoses kaubareisidega meretagustesse maadesse liiguti palju avamerel ning õpiti maailma enda ümber paremini tundma.
Täpsemalt hakkasid geograafilisi andmeid kaardile märkima kreeklased seoses Aleksander Suure sõjakäikudega 4. sajandil eKr. Kõige vanemad algelised kaardid on leitud kaljujoonistelt ja Babüloonia savitahvlitelt.
Lisaks tõid teateid Põhja-Euroopast, Aafrikast ja Aasiast ka kaupmehed ja rändurid. Neist avastustest oli ilma kaardita väga raske aru saada. Kreeklastele teada olnud maailm on kokku võetud kuulsas Klaudios Ptolemaiose raamatus „Geograafia”. Selle juurde kuulusid ka maakaardid, mida järgisid nii rändurid kui ka geograafid hilise keskajani välja.
Kreeklaste teeneks kaarditegemise kunsti ehk kartograafia edendamisel võib lugeda ka seda, et nemad hakkasid kasutama kaartidel pikkus- ja laiuskraade ehk koordinaate erinevate kohtade asendi näitamiseks.
Mõtle
- Kõrvuta Ptolemaiose kaarti tänapäevase Euroopa kaardiga. Mille poolest need teineteisest erinevad?
Kuidas avardus inimeste ettekujutus Maast?
Eesti vanasõna ütleb: „Rohkem teab pika tee käija kui pika elu elaja.” 15. sajandiks oli meresõit niivõrd arenenud, et suudeti purjetada ka üle ookeanide. See lubas tolle aja võimsatel riikidel Hispaanial ja Portugalil asuda otsima ja vallutama maailma rikkusi. Asumaade pärast hakkasid nendega võistlema Inglismaa, Holland, Prantsusmaa ja Venemaa. Oli alanud suurte maadeavastuste ajastu, mis kestis 17. sajandini.
Kaardile kanti kõik uued maad, ookeanid, aga ka raskesti ligipääsetavad mägipiirkonnad, arktilised alad ning vihmametsad. Üha vähemaks jäi „valgeid laike”, st piirkondi, mida teadaolevalt polnud varem keegi kaardistanud. Tänapäeval ei pea kaartide tegemiseks enam tundmatuid maid läbi käima, lennukite või ka kosmosesatelliitide ehk Maa tehiskaaslaste abil saadakse pilt ükskõik millisest piirkonnast.
Maadeavastuste ajalugu
Kui suur on maakera?
Maa kuju ja suurust suudetakse tänapäeval Maa tehiskaaslaste abil väga täpselt määrata. Parima ülevaate maakerast annab meile gloobus. Maa on peaaegu kerakujuline – pöörlemine ümber telje põhjustab seda, et Maa on pooluste kohalt veidi kokku surutud. Seetõttu on ka läbimõõt pooluste vahel veidi väiksem kui ekvaatoril.
Selliste Maa omaduste nagu kuju, massi ja ehituse uurimine aitab mõista meie planeedi teket, arengut ja ka siin toimuvaid protsesse, näiteks kivimite ja pinnavormide tekkelugu. Õhu- ning veemasside liikumine ja selle kaudu ilmastiku kujunemine sõltub otseselt Maa omadustest.
Maa mõõtmetest on tuletatud mitu mõõtühikut, näiteks meeter ja meremiil. Maa pöörlemise järgi määratakse ka aega. Aastas on 12 kuud, mille jooksul teeb Maa ühe täistiiru ümber Päikese. Ühe ööpäeva ehk 24 tunniga teeb Maa ühe täistiiru ümber oma kujuteldava telje.
Maa kuju ja mõõtmete teadmine on väga oluline kaartide valmistamisel ja asukoha määramisel. Kaarte kasutatakse aga omakorda väga paljudel elualadel, näiteks reisimisel, ehitusel, riigi haldamisel ja teadustööl. Täpseid vahendeid asukoha määramiseks ja vahemaade hindamiseks on vaja kosmoselendude, samuti lennukite ja muude sõiduvahendite juhtimisel ehk navigatsioonil.
Mõtle
- Mis määrab ööpäeva pikkuse? Mis aasta pikkuse?
Ühe päeva teekond (8 tundi) läbi ajaloo
Mõtle
- Milliseid eluvaldkondi on transpordivahendite areng mõjutanud?