Hügieen, tervis ja ennetamine
Varjatult paiknedes ja kaua kestvas patrullis tuleb ennast regulaarselt hooldada, et võitlusvõime ei väheneks haiguste ja vigastuste tõttu. Erilist hooldust vajavad jalad, sest hõõrutud jalgadega võitleja muutub teistele varsti koormaks ja on üksuse tegutsemiskiiruse aeglustaja. Pese jalgu regulaarselt.
Kantud sokid tuleb esimesel võimalusel pesta ja kuivatada. Higised ja mustad sokid hakkavad varsti jalga „sööma.“ Hõõrumistunde korral tuleb hellad kohad varakult plaasterdada, et vältida villide teket.
Kord päevas tuleb pesta või niiske salvrätikuga puhastada kubet – ka see on koht, kuhu higi tõttu hakkavad tekkima haavandid; valu ei lase võitlejal kiiresti liikuda ja hajutab ta keskendumisvõimet.
Ärgates loputa nägu külma veega, nii äratad end kiiresti ja eemaldad silmadest ööga kogunenud jäägid, mis aitab vältida ka silmapõletikku.
Pese kaenlaaluseid, sest ka neis võib higi tekitada haavandeid. Lisaks võib kaenlaaluste higilõhn võitleja ülesandel olles paljastada.
NB!
Ära kasuta lõhnaga deodorante, geele ega kreeme. Nende lõhn levib kaugele ja eristub selgelt looduslikust lõhnafoonist.
Kui tunned naha all kihelust (eriti turjal) või kergeid kuumalaineid, siis oled palavikku jäämas. Võta kohe ennetavalt tablett ja joo palju vett, mitte ära oota, kuni palavik on juba kohal.
Olles saanud kergema vigastuse, puhasta haav esimesel võimalusel antiseptikuga, kui seda pole, siis puhta joogiveega, ja seo haav. Puhkehetkel võta side maha ja lase haaval hingata, nii paraneb see rutem. Haava servade punetuse korral kasuta kohe põletikuvastast salvi, et ennetada põletikuala laienemist.
Tööstuslikud medikamendid aeguvad üsna kiiresti. Jälgi hoolega säilivustähtaegu. Aegunud seespidiseid ravimeid tarvitada ei tohi, kuid välispidiste, nagu salvide ja kreemide toime võib küll väheneda, aga kahju nende kasutamine enamasti ei põhjusta.
Eesti loodus pakub palju ravimtaimi – õpi neid varakult tundma ja kogu rasketeks aegadeks.