Luku 2.1 (Matemaatika 5. klassi e-tund)

Kordamine. Naturaalarvud

Tunni ülesehitus

  1. Sissejuhatus, 10 min
  2. 36 ülesande mäng, 20 min
  3. Peastarvutamine. Naturaalarvud, 10 min
  4. Kokkuvõte, 5 min

Ettevalmistus

Õpetaja paigutab klassi rühmalauad (nt kuus 4-liikmelist rühma) ja nummerdab need. Lõigata lahti rühmadesse jagamise sedelid. Varuda eri värvi paberilehti, igale rühmale A4 ruuduline leht ja täring. Printida igale rühmale tööleht.

Eelteadmised

Õpilane

  • liidab, lahutab, korrutab, jagab miljoni piires;
  • kujutab arve arvkiirel;
  • teisendab ajaühikuid, pikkusühikuid, massiühikuid, rahaühikuid;
  • leiab tähe arvväärtust avaldises;
  • leiab ristküliku ja ruudu ümbermõõtu ning pindala; 
  • leiab kolmnurga ümbermõõtu;
  • arvutab kiirust, teepikkust ja tee läbimiseks kuluvat aega;
  • leiab tekstülesandest vajalikud andmed ning nendega arvutada;
  • leiab osa tervikust.

Eesmärgid

Õpilane 

  • kordab ja kinnistab 4. klassi matemaatikakursuses läbitud teemasid;
  • tuletab meelde naturaalarvu mõiste ja arvu järgud.

Seotud materjal

Märksõnad ja meetodid

  • Number, arv, liitmine, lahutamine, korrutamine, jagamine, tehete järjekord, arvu ruut, ümbermõõt, pindala, ristkülik, ruut, kolmnurk, kiirus, aeg, teepikkus, rahaühikud, ajaühikud, massiühikud, pikkusühikud, arvkiir, murd, osa tervikust, miljon, jääk, jäägiga jagamine
  • Rühmatöö, 36 ülesande mäng, ühine arutelu, animatsioon

Lõiming

Läbivad teemad

  • Kultuuriline identiteet
  • Elukestev õpe ja karjääri kujundamine (õpioskuste arendamine)
  • Tehnoloogia ja innovatsioon (Opiqu kasutamine)

1. Sissejuhatus

10

  • Õpetajapoolsed selgitused ja juhised
  • Vestlus rühmades
  • Eesmärgi sõnastamine ja allkirjastamine

Klassi sisenedes võtab õpilane lauale pandud karbist numbriga sedeli ja istub seejärel vastava rühmalaua juurde. 

Õpetaja annab õpilastele värvilised paberilehed. Hea oleks, kui oleks erinevat värvi pabereid ja iga õpilane saab valida, millist värvi paberilehte ta soovib. 

Õpetaja tutvustab lühidalt uue õppeaasta eesmärke ja räägib  vahenditest, mida on õpilastel matemaatikatundides vaja (nt joonlaud, mall, harilik pliiats jne) ning õppetöö korralduslikust poolest (nt järelvastamised, hindelised tööd, kodutööd, MK ülesanded jne).

Seejärel saavad õpilased rühmades rääkida. Õpetaja esitab kaks küsimust eraldi ja annab kummagi küsimuse jaoks aega umbes 4 minutit. Kindlasti tuleb jälgida, et kõik õpilased saaksid rühmas sõna. Õpilastega võib kokku leppida, et igaüks saab rääkida 1 minuti. 

Kuidas sa jäid rahule oma eelmise õppeaasta tulemusega matemaatikas?

Mida sa saaksid sel õppeaastal teisiti teha, et sinu tulemus veelgi parem oleks?

Seejärel palub õpetaja kirjutada õpilastel värvilisele paberile oma nime ja selle õppeaasta eesmärgi ning vähemalt ühe tegevuse, mida ta selle saavutamiseks peab tegema.

Kui kõik on selle paberile kirja pannud, siis loevad õpilased oma eesmärgi rühmas ette ja kõik rühmaliikmed annavad sellele allkirja. Kui õpetajal on plaanis nõuda õpilastel õpimapi koosta­mist, siis võib selle paberi lasta panna juba õpimappi.

2. 36 ülesande mäng

20

  • 36 ülesande mäng
  • Lisaülesanne kiirematele rühmadele. Opiq ptk 2.1 MK ülesanded või Õ ül 5–6

Õpetaja jagab igale rühmale töölehe küsimustega, lahenduste vormistamiseks ühe A4-formaadis ruudulise paberilehe ja veeretamiseks täringu. Kõigepealt veeretab iga rühmaliige ühe korra täringut. See, kes sai kõige enam silmi, määratakse rühma juhiks. Kui mitu õpilast veeretas võrdse arvu silmi, veeratavad need õpilased uuesti seni, kuni selgub kõige suurema silmade arvu veeretaja. Kui rühma juht on selgunud, võib mäng alata. 

Rühma juht alustab nüüd veeretamist. Kui ta saab tulemuseks näiteks number 5, siis lahendatakse töölehelt ülesanne nr 5. Edasi veeretab täringut rühma järgmine õpilane. Kui nüüd saadakse täringuga näiteks nr 3, siis liidetakse see eelmisele veeretamis­tulemusele, st 5 + 3 = 8, ning lahendatakse töölehelt ülesanne nr 8. Rühma juht jälgib, et kõik rühma­liikmed saaksid järje­korras veeretada ja vastutab täringu­silmade summeerimise eest. Rühma juht ütleb, milline ülesanne tuleb järgmisena lahendada.

Iga ülesande lahendamise järel näitab rühma juht lahendust õpetajale. Kui lahendus on õige, annab õpetaja loa lahendada järgmine ülesanne.

Distantsõpe

Õpilased tuletavad ise­seisvalt meelde 4. klassis õpitut Opiqu  keskkonnas lahendades ptk 2.1 ÜK ül 1 

Rühm on töö lõpetanud, kui on jõutud 36. ülesande lahenduseni (kui täringut veeretamise ja silmade summeerimise tulemuseks saadakse 36-st suurem arv, siis lahendatakse viimasena ikkagi ül 36).

Õpetaja kuvab ekraanil mängujuhise.

Soovi korral võib rühmad nimetada võist­kondadeks ning lahen­dada ülesandeid aja peale. Esimesena lõpetanud võistkond on võitja.

Kui rühmi on vähe (1–2 rühma), võib kasutada virtuaalset täringut. Sellisel juhul „veeretab″ täringut ekraanil õpetaja.

Kiirematele rühmadele võib anda lisaks lahendamiseks ptk 2.1 MK ül 4, 5 või ül 5, 6.

Kiirematele rühmadele

Opiq ptk 2.1 MK ül 4, 5 või Õ ül 5, 6

Õ ül 5, 6 lahendused õpetajale

Kui kõik rühmad on töö lõpetanud ja aega on piisavalt, võib ühes­koos lahendada töölehelt neid ülesandeid, mida ükski rühm lahen­damiseks täringuga ei veeretanud.

36 ülesande mängu vastused õpetajale.

3. Naturaalarvud

10

  • Naturaalarvude ja arvu järkude meenutamine. Õ lk 6–7, animatsioon
  •  Õ ül 1–4, Opiq ptk 2.1 ül 1–3

4. klassis õppisid õpilased arve kuni miljonini. Ühiselt meenuta­takse õpitut.

Distantsõpe

Õpilased loevad läbi ptk 2.1 teema „Naturaalarvud“ ja lahendavad seejärel ül 1–3.

India matemaatikud kasutasid numbreid 1 kuni 9 juba 300 a eKr. Hiljem võtsid nad kasutusele ka numbri 0. India numbrid jõudsid Bagdadi 800 a pKr. Sealt levisid nad araablaste vahendusel XII sajandil ka Euroopasse. Seetõttu nimetataksegi meil kasutatavaid numbreid araabia numbriteks
Praegu kasutatavas nn positsioonilises kümnendsüsteemis saab üks ja sama number eri tähenduse sõltuvalt sellest, milline on tema asend (positsioon) selles arvus. Näiteks arvus 422 paremalt esimene 2 tähendab kahte ühelist, paremalt teine 2 tähendab kahte kümnelist
Arvude positsioonilises kümnendsüsteemis moodustavad iga madalama järgu kümme ühikut ühe järgmise kõrgema järgu ühiku
Arvud koosnevad järkudest: ühelised, kümnelised, sajalised jne

Soovi korral võib õpilastele näidata animatsiooni arvu järkudest.

Arvu järgud

Edasi lahendavad õpilased ptk 2.1 ül 1–3 või suuliselt ül 1–4. 

Opiq ptk 2.1 ül 1–3

Õ ül 1–4

Õpilased loevad küsimused ette ning vastavad. Õpetaja võib pärast õpilase vastust kuvada õige vastuse ekraanil.

Õ ül 1 vastused

  1. Arvus 6429 on kümneliste järgus 2 kümnelist, sajaliste järgus 4 sajalist ja tuhandeliste järgus 6 tuhandelist.
  2. Järguühikutevaheliste seoste põhjal on selles arvus ​6429  ühelist.
    Selles arvus on ​2 täiskümmet, 4 täissajalist ja 6 täistuhandelist.

Õ ül 2 vastused

  1. Vähim naturaalarv on 0.
  1. Vähim kahekohaline arv on 10.
    ​Kui lahutan sellest 1, saan 10 – 1 = 9.
  1. Suurim kolmekohaline arv on 999.
    ​Kui liidan sellele 1, saan 999 + 1 = 1000.
  1. Naturaalarvule n järgneb arv n + 1.
    ​Naturaalarvule n eelneb arv n – 1.
  1. Kõige suuremat naturaalarvu ei ole, sest naturaalarvude rida on lõputu.

Ül 3 vastus

Sinine number tähistab kümnetuhandelisi

Ül 4 vastus

Kuussada kaheksakümmend neli tuhat
684 000​

4. Kokkuvõte

5

  • Tunnis käsitletu kordamine
  • TV ül 1, 2

Tunni kokkuvõttes võib korda­miseks esitada tähelepanu arenda­vaid küsimusi või lahendada koos ül 1, 2.

  1. Kuidas tekkisid naturaalarvud?
  2. Mitu naturaalarvu on olemas?
  3. Miks nimetatakse meil kasutatavaid numbreid araabia numbriteks?
  4. Mitmendal sajandil jõudsid araabia numbrid Euroopasse?
  5. Nimeta kõik numbrid, mida tead.
  6. Kust on pärit tänapäeval meil kasutatavad numbrid?

Kodutöö ja tunni kirjeldus

Kodutöö

Õpi selgeks arvu järgud ja harjuta peastarvutamist. Lahenda TV ül 1–5.

või

Lahenda Opiqus õpetaja saadetud ülesanded 12–16 ja Opiqu TV ül 1, 2.

Tunni kirjeldus

Kordamine. Rühmatöö. Naturaalarvud

Opiq ptk 2.1; Õ lk 6–7, TV lk 4–5

Odota