- Mille nimel külmas sõjas võideldi?
- Milliseid vahendeid selleks kasutati?
Jõudude vahekorra muutumine 1980. aastate algul
1980. aastate esimesel poolel hakkas jõudude vahekord külmas sõjas muutuma. Lääs pani oma üleoleku maksma ning kommunistlik süsteem vajus üha sügavamale kriisi. Lääneriikide tehnoloogiline edumaa muutus üha selgemaks, informatsiooni vabam levik idabloki riikides õõnestas kommunistlikku maailma seestpoolt. Lääneriigid olid suutnud vahepealsed raskused ületada ega lasknud end enam tagasi suruda. Jagu saadi pahempoolsetest terrorirühmitustest, näiteks Punastest Brigaadidest Itaalias või Punaarmee Fraktsioonist (RAF) Saksamaal. Konservatiivne revolutsioon oli kõikjal Läänes võimule toonud parempoolsed valitsused, mis suutsid oma tegevust nüüd paremini koordineerida.
Uue aja märgiks oli see, et Suurbritannia reageeris niivõrd jõuliselt sellele, kui Argentiina sõjaväehunta okupeeris 1982. aastal Falklandi saared. Margaret Thatcher võttis ette riskantse sammu ning saatis maailma teise otsa ekspeditsioonikorpuse, mis vabastas saared lühikese ägeda sõjaga. 1983. aastal reageerisid Ühendriigid sama jõuliselt sellele, kui väikesel Kariibi saarel Grenadal võttis Kuuba toetatud vasakpoolne valitsus pantvangi Ameerika üliõpilased. Nende vabastamiseks saadeti kohale merejalaväelased. Lääs oli selgelt valmis oma huve aktiivsemalt kaitsma kui veel kümmekond aastat tagasi. Kommunistide võimuletulekule astuti nüüd vastu. Nii asusid Ühendriigid toetama Nicaragua Nõukogude-meelse valitsusega sõdivaid kontraid ning see vallandas tõelise kodusõja. 1983. aastal puhkes Läänes suur pahameeletorm, kui Nõukogude hävituslennukid tulistasid alla Nõukogude Liidu õhuruumi eksinud Korea reisilennuki nr 007.
Ronald Reagan Grenada kriisist
Olime Grenada sündmusi juba mitu päeva hoolikalt jälginud. [---] Grenadal võimu haaranud radikaalsed marksistid hukkasid süstemaatiliselt oma vaenlasi. Teised Kariibi riigid ütlesid, et kui neid ei peatata, siis on üksnes aja küsimus, millal grenadalased ja Castro võtavad ette nende riigid. Nad avaldasid soovi kuubalased ühiste jõududega Grenadalt välja peksta, enne kui on hilja, kuid neil polnud selleks piisavalt sõjalist jõudu ning seetõttu palusid äärmuslaste minema ajamisel meie abi.
Pidime arvestama veel ühe teguriga: kaheksasaja Grenadas õppiva ameeriklasest meditsiinitudengiga, kes kõik olid potentsiaalsed pantvangid. [---]
Mitte ükski mõistlik inimene ei soovi kasutada sõjalist jõudu, kuid minu arust on olukordi, kus Ameerika Ühendriikidel pole muud valikut – eriti kui on vaja kaitsta vabadust ja demokraatiat või mängus on inimeste elu ja vabadus. Ma mõistsin, mida Vietnami sõda meie riigi jaoks tähendas, kuid me ei tohtinud lasta ennast sellest igavesti hirmutada, nii et ei julge enam enda eest välja astuda ja oma riikliku julgeoleku seisukohast õigustatud huve kaitsta. [---]
Me ei saanud neile kuuele väiksele abi palunud riigile ära öelda. Vastasel juhul oleksime oma maailmajaos kaotanud igasuguse usaldusväärsuse. Kui see oleks välja tulnud (ning igal juhul oleks tulnud), et me ütlesime neile ära, siis oleks üle maailma paljude liitlaste usaldus meie vastu kõikuma löönud.
Ronald Reagan. Ühe ameeriklase elu. Tänapäev, 2012.Kriis idablokis. Poola sõltumatud ametiühingud
Järsult süvenes kriis idablokis. Kommunistlikud valitsused olid võtnud lääneriikidelt ohtralt laene, et oma inimeste elatustaset tõsta, kuid ei suutnud neid enam tagasi maksta. Ka Nõukogude Liit polnud võimeline neid enam aitama. Suurtesse raskustesse sattus Poola, mille laenukoormus oli eriti suur. Poolal oli maailmas mõjukas eestkõneleja – Poolast pärit paavst Johannes Paulus II ehk kodanikunimega Karol Wojtyła. 1979. aastal võttis paavst ette külaskäigu sünnimaale ning partei ja valitsus ei julgenud seda keelata. Johannes Paulust võtsid vastu miljonid juubeldavad inimesed ja võimud ei suutnud olukorda kontrollida.
1980. aastal tõsteti Poolas järsult lihatoodete hinda, see tekitas üldise pahameeletormi. Kui Gdański laevatehase juhtkond vallandas poliitilise tegevuse tõttu ühe põrandaaluse ametiühingu liikme, puhkes streik. Võim isoleeris tehase muust maailmast, kuid põrandaaluse ametiühingu liige Lech Wałęsa lasi end kopaga üle tehase tara tõsta ning võttis juhtimise üle. Streigiga liitus mitu tehast üle Poola. Võimud üritasid vastuhakku lämmatada ning andsid Gdański tööliste nõudmistele täielikult järele. Wałęsa õhutas töölisi aga streiki jätkama ja nõudma, et lubataks luua vabasid ametiühinguid. 31. augustil 1980 võimud seda ka tegid ning sündis ametiühinguliikumine Solidaarsus.
Lühikese ajaga muutus Poola tundmatuseni. Sotsialism otsekui kadus. Solidaarsusega liitus ligi 10 miljonit inimest. Teised sotsialismimaad ning Nõukogude Liit nõudsid Poola juhtkonnalt Solidaarsuse lämmatamist, ähvardades muidu ise sekkuda. 13. detsembril 1981 kehtestas kommunistliku Poola juht kindral Wojciech Jaruzelski riigis sõjaseisukorra ning lõpetas Solidaarsuse tegevuse, interneerides selle liidrid. See oli üksnes Pyrrhose võit, mis Poola probleeme ei lahendanud, seda enam, et USA president Reagan kehtestas Poola suhtes karmid sanktsioonid.
Johannes Paulus II visiit Poola
Loobudes oma eelkäijate ettevaatlikust „idapoliitikast”, saabus Johannes Paulus II 2. juunil 1979 Varssavisse oma esimesele kolmest dramaatilisest „palverännakust” kommunistlikusse Poolasse. Teda tervitas määratu ja vaimustatud rahvahulk. Tema külaskäik kindlustas ja tugevdas katoliku kiriku mõjuvõimu Poolas, aga paavst ei soovinud lihtsalt toetada kristluse passiivset püsimajäämist kommunistliku võimu all. Omaenese piiskoppide hämmelduseks hakkas ta ühemõtteliselt julgustama katoliiklasi Poolas ja kõikjal Ida-Euroopas hoiduma mis tahes kompromissidest marksismiga ning rääkima oma kirikust mitte kui varjupaigast, vaid kui moraalse ja sotsiaalse mõjujõu alternatiivsest poolusest.
Tony Judt. Pärast sõda. Tallinn, 2007.Sõda Afganistanis
Laastavat mõju Nõukogude Liidu rahakotile ning autoriteedile maailmas avaldas verine sõda Afganistanis, ühtlasi ajas see Nõukogude Liidu tülli araabia maailmaga. 1979. aastal väikese operatsioonina alanud sõjakäik kasvas kiiresti üle täiemahuliseks sõjaks, kuhu oli aastaga haaratud ligi 50 000 sõdurit. Võitlusse sissetungijate ehk uskmatute vastu koondusid isegi tavaliselt vaenujalal olevad hõimud ning grupeeringud. Mudžahediinid (ar, džihaadivõitlejad) pidasid Nõukogude armee vastu aktiivset partisanisõda, rünnates selle varustusliine ja väiksemaid üksusi. Nõukogude Liidule läks sõda maksma mitukümmend miljonit rubla ning kokku ligi 15 000 hukkunud noore mehe elu. Algul oli Lääne abi mudžahediinidele olnud pigem sõnaline, nii et need pidid sõdima igivanade tulelukuga musketitega, USA president Reagani ajal hakati neile aga korralikumat relvastust saatma. Nõukogude Liit oli saanud endale oma Vietnami.
Afganistani tungimise tagajärgedest NSV Liidule
Kõikjal maailmas mõjus Nõukogude vägede ootamatu invasioon rängema šokina kui samalaadne invasioon Tšehhoslovakkiasse aastal 1968. Viimati mainitu ei peatanud pingelõdvendusprotsessi Euroopas ning andis vaid põgusa tagasilöögi USA ja Nõukogude Liidu kõnelustele strateegilise relvastuse üle. 1979. aastal nii ei läinud. Lääne-Euroopa reageering oli kirev, aga ameeriklaste vastuabinõud järgnesid viivitamatult ja olid karmid. [---] Valge Maja rakendas kohe mitmeid karme sanktsioone, mis külmutasid või seiskasid ajutiseks suurema osa pingelõdvendusele suunatud leppeid, läbirääkimisi, kaubandustehinguid ja kultuurisuhteid NSV Liiduga, pöördudes ühtlasi maailma poole ettepanekuga boikottida eeloleval suvel Moskvas toimuma pidanud olümpiamänge.
Vladislav M. Zubok. Luhtunud impeerium. Nõukogude Liit külmas sõjas alates Stalinist kuni Gorbatšovini. Tallinn, 2010.Mõtle.
Mida tähendab ütlus, et Nõukogude Liit oli Afganistanist saanud endale oma Vietnami?
Tuumavastasseis Euroopas. Rahuliikumine
Külma sõja nähtavaimaks vastasseisuks kujunes tuumavastasseis Euroopas. Vanemaid tuumarakette välja vahetades paigutas Nõukogude Liit sinna uusi SS-20 rakette, mida Läänes peeti esimese löögi relvadeks. Kartes oma julgeoleku pärast, pöördusid Lääne-Euroopa riigid USA poole palvega, et see paigutaks Euroopasse moodsad tiibraketid, millele Nõukogude Liidul veel võrdset vastast polnud. 1979. a langetati NATO-s nn topeltotsus: Varssavi pakti liikmetele pakuti võimalus vähendada vastastikku tuumarakettide arvu, kui selles aga kokkuleppele ei jõuta, paigutab USA Lääne-Euroopasse uue põlvkonna raketid Pershing II ja BGM-109 Tomahawk.
Takistamaks Ühendriikide rakettide paigutamist Euroopasse, algatas Nõukogude Liit Euroopas võimsa propagandakampaania ning aitas sündida laialdasel rahuliikumisel, millele jagas varjatult ka rahalist toetust. Üle Euroopa toimusid miljoneid inimesi haaravad meeleavaldused USA rakettide paigaldamise vastu. Kokkuleppest USA raketid Euroopasse tuua taganesid ka Saksa sotsiaaldemokraadid. 1982. aastal tulid Saksa Liitvabariigis võimule kristlikud-demokraadid eesotsas Helmut Kohliga, kes pidas aga tehtud otsusest kinni. Moskva üritas Kohli mõjutada, ähvardades Saksamaad täieliku hävitamisega, kuid liidukantsler jäi kõigutamatuks. Nõukogude Liidul ei õnnestunud NATO-t lõhestada ning jõudude tasakaal Euroopas hakkas kalduma Lääne kasuks.
Ronald Reagani kava kommunism hävitada
Eriti järjekindlalt tegutses kommunismi tõkestamisel Ühendriikide president Ronald Reagan. Reagan oli alati olnud äge antikommunist, kuid paljud arvasid, et ta presidendina muutub. Selles nad aga eksisid. Ühendriikide varasemad presidendid teadsid, et kommunismi pole võimalik hävitada, Reagan aga seda ei teadnud ning asus energiliselt asja kallale. Esiteks muutis ta otsustavalt Ühendriikide välispoliitilist retoorikat, nimetades Nõukogude Liitu „kurjuse impeeriumiks” ning lubades selle ajaloo prügikasti saata.
Võitlus kommunismi vastu seati kõigi Ühendriikide ametkondade põhieesmärgiks. Reagan võttis selleks vastu mitmesuguseid avalikke ning salajasi direktiive. Ta oli uurinud Nõukogude majanduse olukorda ning taibanud, et selle nõrgaks kohaks on sõltuvus energiakandjate ekspordilt saadavast tulust. Kui see sissetulek ära võtta, satub kommunistlik süsteem eksistentsiaalsetesse raskustesse. Reagani tegevus nõukogude süsteemi vastu tugines kolmele sambale.
- Nõukogude valuutatulude järsk vähendamine, suurendades samal ajal riigi vajadust valuuta järele. Lõpetati uue tehnoloogia müük Nõukogude Liidule, salaoperatsiooniga vähendati järsult ka selle varastamise võimalusi. NSV Liidule uut tehnoloogiat müüvatele Lääne firmadele pandi peale sanktsioonid. Näiteks pidurdati otsustavalt uue gaasitrassi rajamist Euroopasse. Selleks et ehitust jätkata, oli vaja valuutat, seda aga nappis. Nõukogude energiamüügi tulud langesid järsult. Siis andsid ameeriklased aga uue hoobi: nad veensid Araabia maid naftatootmist suurendama, mistõttu Nõukogude Liidu peamise valuutaallika nafta hind alanes järsult.
- Võidurelvastumise viimine sellisele kõrgtehnoloogilisele tasemele, millega Nõukogude Liit ei suuda kaasa minna, sest see oleks venelaste jaoks mitu korda kulukam. Pealegi tugines Ameerika sõjatööstus eratootmisele, nii et selle kõrvaltooted rikastasid tsiviiltööstust. Kuna Nõukogude Liitu sunniti suunama lisaraha kõrgtehnoloogiasse, jagus seda tavaarmeele vähem ning selle seisukord üha halvenes.
- Demokraatlike opositsiooniliikumiste toetamine üle kogu maailma. Varem polnud Ühendriigid idablokis salaoperatsioone ette võtnud, nüüd hakkasid nad aga seda tegema. Idabloki rahustamine nõudis Nõukogude Liidult üha enam ressursse, neid aga polnud kuskilt võtta.
- Miks oli Reagani poliitika Euroopas ebapopulaarne ning miks kritiseeriti seda ka USA-s?
- Millist mõju avaldas Reagani poliitika Kesk- ja Ida-Euroopa rahvastele? Kuidas nad suhtusid Reaganisse?
- Miks oli Reagani tähtede sõja programmil NSV Liidule sedavõrd laastav mõju?
Küsimused
- Nimeta põhjusi, miks hakkas 1980. aastatel maailmas jõudude vahekord muutuma.
- Millised olid lääneriikide eelised võrreldes NSV Liiduga majanduse, võidurelvastumise, ideoloogia alal?
- Analüüsi Afganistani sõja mõju NSV Liidule. Miks ei suutnud NSV Liit oma plaane realiseerida?
- Iseloomusta Roland Reaganit kui poliitilist liidrit.
- Mille poolest erines Lääne strateegia 1980. aastatel eelnenud püüetest kukutada kommunistlikku korda?