Õpetajad ja õpilased saavad digiõpikuid kasutada läbi kooli Opiqu konto, mida igas koolis haldab administraator. Kasutajakonto loomise käigus lisatakse õpilasele ja õpetajale tasuta digiõpikute ligipääs automaatselt ning platvormile sisse logides on tasuta digiõpikud koheselt kättesaadavad. Tasuta digiõpikute ülevaate leiad Opiqu varamust „Tasuta” paketi filtri kaudu (link siin).
Lisaks on koolidel võimalik juurde osta tasulisi pakette, mille kohta saab infot siit.
„Õpilane 2022/23” paketti saavad tellida kooli administraatorid ning õpilased.
Lisainfot saab küsida kirjutades info@starcloud.ee ja helistades +372 5323 7793. Vaata teateid ka meie Facebooki lehelt.
Kasutajakonto loomine
Õpetaja Opiqu kasutajakonto saab luua kooli vahendusel õpetaja eKooli või Stuudiumi konto abil või õpetaja meiliaadressi kaudu.
Kool kasutab eKooli
Kui kool kasutab eKooli, siis tuleb õpetaja Opiqu konto luua eKooli abil. Õpetaja seob eKooli ainepäeviku Opiqu digiõpikuga ja selle käigus tekivad õpetajale ning tema ainepäeviku nimekirjas olevatele õpilastele automaatselt Opiqu kasutajakontod. Loe lähemalt siit.
Kool kasutab Stuudiumi
Kui kool kasutab Stuudiumi, siis tuleb õpetaja Opiqu konto luua Stuudiumi abil. Õpetaja seob Stuudiumi ainepäeviku Opiqu digiõpikuga ja selle käigus tekivad õpetajale ning tema ainepäeviku nimekirjas olevatele õpilastele automaatselt Opiqu kasutajakontod. Loe lähemalt siit.
Koolis pole eKooli või Stuudiumi
Kui koolis pole eKooli või Stuudiumi, siis tuleb õpetaja Opiqu konto luua meiliaadressi abil. Selleks saadab kooli administraator liitumiskutse õpetaja meiliaadressile, millest saab Opiqu kasutajatunnus. Loe lähemalt kooli administraatori juhendist.
Kutses on link, millele vajutades suunatakse õpetaja lehele, kus ta saab määrata endale salasõna. Edaspidi saab ta Opiqusse sisse logida, minnes aadressile www.opiq.ee ning sisestades oma kasutajatunnuse ja salasõna.
NB! Kutse kehtib seitse päeva. Kui selle aja jooksul pole õpetaja salasõna määramise lingile vajutanud, peab kooli administraator kutse uuesti saatma. Kutse kehtib ühe korra – kui kord on sellega salasõna määratud, ei saa sama linki enam salasõna määramiseks kasutada. Kui salasõna enam ei mäletata, tuleb uue salasõna määramiseks minna Opiqu sisselogimise lehele ja vajutada „Salasõna on ununenud”.
Kuidas Opiqusse sisse logida?
Esmalt tuleb veenduda, kas koolil on olemas Opiqu konto ning kas liidestus ja õpetaja konto on tehtud eKooli, Stuudiumi või lihtsalt meiliaadressi abil.
Vaata ka kasutajakonto loomine
Sisselogimine, kui kool kasutab eKooli
eKooli abil tehtud Opiqu kasutajakontole sisenemiseks tuleb kasutada eKooli kasutajatunnust ja parooli.
Logi sisse nii:
- Mine aadressile www.opiq.ee ja klõpsa eKooli logole. Avaneb aken, kus klõpsa nupule „Jätka”.
- Kui avaneb eKooli sisselogimisleht, sisesta eKooli kasutajatunnus ja parool. Vajuta nuppu „Sisene”.
- Avaneb Opiqu esileht ning saad kohe hakata digiõpikutega tutvuma.
Sisselogimine, kui kool kasutab Stuudiumi
Stuudiumi abil tehtud Opiqu kasutajakontole sisenemiseks tuleb kasutada Stuudiumi kasutajatunnust ja parooli.
Logi sisse nii:
- Mine aadressile www.opiq.ee ja klõpsa Stuudiumi logole. Avaneb aken, kus klõpsa nupule „Jätka”.
- Kui avaneb Stuudiumi vaade, siis leia oma kool ning seejärel avaneb Stuudiumi sisselogimise leht.
- Sisesta Stuudiumi kasutajatunnus ja parool. Vajuta nuppu „Logi sisse”.
- Avaneb Opiqu esileht ning saad kohe hakata digiõpikutega tutvuma.
Sisselogimine, kui koolis pole eKooli või Stuudiumi
Kui koolis pole eKooli ega Stuudiumit, siis on Opiqu kasutajakonto loodud meiliaadressi abil.
Logi sisse nii:
- Mine aadressile www.opiq.ee ja klõpsa Opiqu logole.
- Kui avaneb sisselogimise aken, siis lahtrisse „kasutajatunnus” sisesta meiliaadress ning salasõna lahtrisse oma parool.
- Vajuta nuppu „Sisene”.
- Avaneb Opiqu esileht ning saad kohe hakata digiõpikutega tutvuma.
Õpetaja esileht
Opiqusse logides avaneb esilehe vaade, mis on jagatud erinevateks plokkideks. Alustades vasakult on plokid järgmised: saadetud ja salvestatud tööd, päevikud ja Opiqu otseviited.
Stuudiumi liidestusega õpetaja esilehel on ülemisel menüüribal link Stuudiumisse. eKooli liidestusega õpetaja esilehel on ülemisel menüüribal link eKooli.
Õpetaja kasutajakonto ülemisel menüüribal on järgmised nupud:
- Tööd ja päevikud: Avaneb kasutaja esileht olenemata sellest, millisel Opiqu lehel kasutaja parajasti on.
- Otsing: Avaneb otsingu leht.
- Varamu: Avaneb ülevaade kõikidest Opiqu digiõpikutest.
- Kell: Avaneb kell, taimer ja stopper. Kell jääb avatuks eri lehtedel liikudes, seda saab avada ja sulgeda kella ikoonile klikkides. Taimeri ja stopperi seiskamiseks ja sulgemiseks tuleb vajutada nupule „x”.
- Teated: Siit leiad teated, näiteks kui õpilane küsib oma juba esitatud töö tagasi.
- Profiil/sinu nimi: Leiad info seadete, tellimuste, litsentsidest jpt kohta. Ühtlasi sealt leiad võimaluse Opiqust välja logida või rolli vahetada.
Opiqu otseviited
Esilehel paremal pool näeb õpilane kasulikke otseviiteid.
Opiqu plokis on otseteed digiõpikute varamusse ja kasutusjuhendite lehele.
- „Leia kiiresti” viib peatükkidest otsimise lehele.
- Raamatu ikoon. Uute digiõpikute lisamisel tekib ikoonile punane täpp. Ikoonile vajutades näeb kõiki Opiqu õpikuid, viimati lisatud digiõpikuid näidatakse automaatselt varamu nimekirjas eespool.
- Versiooni numbriga link, mis viib Opiqu platvormi versiooniuuenduste loetelu lehele. - Versioonimärkmete uuenemisel tekib ikoonile punane täpp.
- „Abikeskus”, mis viib kasutusjuhendite lehele.
- „Näita minu konto andmeid” - Sellele nupule klõpsates näeb kasutaja, kellena nad on sisse loginud ning missugused liidestused neil on olemas.
Varamu ja õppekomplektid
Opiqusse loginud õpetajal on ligipääs kõigile Opiqu varamus olevatele õppekomplektidele, mis kuuluvad õpetaja litsentsi paketti.
Õppekomplekt on ühe aine ja klassi terviklik kursus, mis vastab tänase õpiku ja töövihiku komplektile. Õppekomplekt koosneb õpiku peatükkidest ja ülesannete kogust.
Õpiku peatükkidesse saab õpetaja lisada oma materjali, mida näevad ka õpilased, kes kuuluvad päevikusse, millega see õpik seotud on. Õpetaja saab peatüki teksti markeerida ja kommenteerida, seda õpilased ei näe. Vajutades lingile „Seotud sisu”, kuvatakse linke sektsioonidesse samas või teistes õppekomplektides, kus käsitletakse sarnast õppesisu. Nii on mugav leida samal teemal lihtsamat või raskemat materjali.
Peatüki paremas ülanurgas on lingid eelmisse ja järgmisse peatükki liikumiseks.
Ülesannete kogu on iga peatüki juurde kuuluv valik ülesandeid, mida näeb ainult õpetaja. Õpilane näeb neid ülesandeid ainult siis, kui õpetaja neid talle teha määrab. Ülesannete kogust võib leida ka metoodilist materjali ning väljatrükitavaid töölehti. Õpetaja saab ka ise ülesannete kogusse ülesandeid juurde teha. Osaliselt või täielikult automaatkontrollitavad ülesanded on märgistatud välgunoolega.
Õpik
Iga õpiku peatükk pakub järgmisi võimalusi.
Peatükis olevate ülesannete lahendamine
Lahendada peatükis olevaid ülesandeid, last neid automaatselt kontrollida või salvestada vastuseid.
Iga peatüki juurde kuulub ka ülesannete kogu, kuid õpilane näeb sealsetest ülesannetest ainult neid, mida õpetaja talle teha määrab.
Õpiku teksti märkimine ja kommenteerimine
Saab ära märkida ja kommenteerida õpikuteksti. Selleks tuleb tekst hiirega või nutiseadmes sõrmega ära märkida ja valida avanenud menüüs markeerimise värv või kommenteerimise valik. Tehtu salvestatakse ja peatükki uuesti avades on markeerimine ja kommentaarid alles. Õpetaja ei näe, kuidas õpilane peatükki on täiendanud.
Õpiku teksti projektoris näitamine
Õpetaja saab peatükki lisatud tekste näidata projektoris. Selleks saab peatükis ja ülesannetekogus ülesannetes olevaid pilte ja videoid avada uues aknas, mida lohistada teisele ekraanile, et neid sealt õpilastele näidata. Meediafaili projektoris avamiseks tuleb vajutada projektori ikoonile pildi või video ülanurgas või avada meediafail meediagaleriis ning vajutada selle vasakul ülanurgas olevale projektori ikoonil. Kui avatakse meediagalerii ja saadetakse see projektorisse, siis meediagaleriis piltide vahel liikudes tehakse sama ka projektoriaknas.
Sektsiooni juurde oma failide, linkide või teksti lisamine
Iga sektsiooni juurde saab õpetaja lisada faile, linke või teksti. Selleks tuleb klikkida lingile „Lisa oma materjali”. Õpetaja lisatud materjali näevad tema päeviku õpilased.
Sektsiooniga seotud sisu otsimine
Iga sektsiooni juures on link „Seotud sisu”. Sellele klikkides otsitakse selle sektsiooni sisuga seotud materjali sama aine varasematest ja hilisematest materjalidest ning ka teistest ainetest. Nii saab mugavalt leida samal teemal lihtsamat või raskemat materjali.
Sektsiooni lingi kopeerimine või veast teatamine
Iga sektsiooni lõpus on link „Muud tegevused”, millele klõpsates avaneb kaks võimalust:
- „Kopeeri link”- lingile klõpsates kopeeritakse lõikelauale link, mis viitab sellele sektsioonile.
- „Teata veast” - lingile klõpsates saab Opiqu meeskonnale saata infot konkreetsest sektsioonist avastatud vea kohta.
Päevik
Õppekomplektist saab õpetaja luua Opiqus päeviku. Sisuliselt tähendab see õppekomplekti õppetöös kasutusele võtmist. Päevikus saavad kokku õppekomplekt, õpilased ja õpetajad. Päevikuga võib olla seotud ka mitu õppekomplekti.
Päevikusse lisatud õppekomplekt võimaldab:
- lisada päeviku (ja õppekomplekti) kasutajateks õpilasi ning õpetajaid;
- õpetajal ülesannete kogust määrata õpilastele töid ja neid hinnata;
- õpetajal ja õpilastel leida Opiqu esilehelt õppetöös kasutatavat õppematerjal - õpiku peatükki, õpetaja määratud tööd ja õpetaja tagasiside (sh hinded);
- lisada õppekomplekti oma materjali (sh ülesandeid), mida õpilastega jagada;
- kasutada õppejärge, mille abil õpetaja ise ning õpilased õige peatüki ja õppesisu kiirelt Opiqu avalehelt üles leiavad.
Päevikuga saab siduda ka mitu õppekomplekti.
Päevikud, kuhu õpilane on lisatud, on näha õpilase esilehel õppejärje plokis. Sisukorras on roheliseks markeeritud peatükk, mille õpetaja on määranud õppejärjeks.
Päevikute lisamine eKooli liidestusega koolis
Kui kooli administraator on Opiqus oleva kooli sidunud eKoolis vastava kooliga, tekib õpetajatele võimalus eKoolist päevikuid Opiqusse üle kanda. Opiqusse kantakse üle päeviku nimi ja õpilaste ning õpetajate nimed. Kui õpilased pole enne Opiqut kasutanud, tekib neile päeviku ülekandmise käigus Opiqu konto. Opiqusse sisse logimiseks saavad nad sisselogimise lehel vajutada eKooli lingile ja tuvastada end eKooli kaudu.
NB! Kui õpetajal või õpilastel on juba Opiqus kasutajakonto, peavad nad enne päeviku ülekandmist eKoolist oma Opiqu kasutajakonto liidestama eKooliga. Seda saab iga kasutaja teha oma seadete lehel, kui valida „Liidestused” ja avanenud lehel eKooli plokis vajutada nupule „Lisa liidestus”.
Kui õpilasel on Opiqu konto, aga ta pole seda liidestanud eKooliga, ja õpetaja kannab eKoolist Opiqusse üle päeviku, millesse ka see õpilane kuulub, siis tekib sellele õpilasele uus, teine konto, sest olemasoleva Opiqu konto ja päeviku ülekandmise käigus tekkinud uue konto vahel ei looda süsteemis mingit seost. Sellise olukorra tekkimisel tasub ühendust võtta kooliadministraatoriga.
eKooli päeviku ülekandmine Opiqusse
- Õpetaja logib sisse eKooli.
- Õpetaja avab päeviku, mille andmeid (õpilasi) ta soovib Opiqusse kanda.
- Avanenud lehel on kõige all rida „Näita töökava / materjale” ja selle paremas servas nupp „Lisa materjale”. Sellele nupule tulebki vajutada.
- Avanenud aknas „Lisa päevikule materjale” tuleb valida sakk „Seo õpikeskkonnaga” ning seejärel vajutada nupule „Saada”.
- Avaneb aken, milles tuleb valida, millise Opiqus leiduva õppekomplektiga soovitakse ülekantav päevik siduda. Kui kõik andmed on õiged, tuleb vajutada nupule „Seo päevik Opiquga”.
- Päeviku sidumise käigus luuakse Opiqus lisaks päeviku andmetele vajaduse korral õpetaja ja õpilaste kasutajakontod. Kui kasutajal on varasemast ajast Opiqus kasutaja ja see on liidestatud eKooliga, siis seotakse päevik selle varasemast ajast pärit kasutajaga, aga uut ei looda.
- Pärast edukat päeviku sidumist kuvatakse sellest teavitavat lehte, millel saab vajutada nupule „Logi Opiqusse sisse eKooli kontoga”.
- Õpetaja logitakse Opiqusse sisse ja ta saab eKoolist pärit päevikut kasutada nii nagu Opiqus loodud päevikut: seada õppejärge, määrata õpilastele töid, neid parandada jne.
Kui päevik on eKoolist Opiqusse üle kantud, kuvatakse eKoolis päeviku lehel „Lisa materjale” nupu kõrval Opiqu logoga nuppu.
eKooli päeviku uuendamine
Kui soovitakse päeviku nime, õpilasi või õpetajaid muuta, tuleb seda teha eKoolis. Kord ööpäevas uuendatakse muutunud päevikuid Opiqus automaatselt, aga kui andmeid tahetakse muuta kohe, tuleb eKoolis vastava päeviku lehel vajutada Opiqu logoga nupule.
Avanenud lehel saab üle vaadata päeviku andmed ning seejärel vajutada nupule „Uuenda päeviku andmeid”.
Päevikuga seotud õppekomplekte saab lisada ja eemaldada Opiqus päeviku seadete lehel.
eKooli päeviku kustutamine
Päeviku saab kustutada Opiqus päeviku seadete lehel. Päeviku kustutamine Opiqus ei mõjuta kuidagi sama päevikut eKoolis.
Päeviku lisamine Opiqus
Kui koolil on liidestus eKooliga, kuid õpetaja ei soovi mingil põhjusel eKoolist päevikuid ega kasutajaid üle kanda, võib ta päeviku lisada ka Opiqus, järgides allpool kirjeldatud juhiseid.
Päeviku lisamine Stuudiumi liidestusega koolis
Selleks, et õpetaja saaks Stuudiumist päevikut Opiqusse üle kanda, peab kooli administraator olema kooli seadete lehel lisanud Opiqu ja Stuudiumi seose. Kui see on tehtud, saab Stuudiumi e-päevikut kasutav õpetaja oma päeviku Stuudiumist Opiqusse kanda. Stuudiumist kantakse Opiqusse päeviku nimi, õpilased ja õpetaja. Pärast päeviku üle kandmist saavad nii õpetaja kui õpilane Opiqusse siseneda Stuudiumi andmetega ning ülekantud päevik tekib kohe ka õpetaja avalehele Opiqus. Peale selle saadetakse kodutöö tüüpi tööd ka Stuudiumisse.
NB! Kui kooli administraator on kooli konto Stuudiumiga sidunud, peavad olemasoleva Opiqu kasutajakontoga õpilased ja õpetajad enne päeviku ülekandmist Stuudiumist oma Opiqu kasutajakonto liidestama Stuudiumiga. Seda saab iga kasutaja teha oma seadete lehel, kui valida „Liidestused” ja avanenud lehel Stuudiumi plokis vajutada nupule „Lisa liidestus”.
Kui õpilasel on Opiqu konto, aga ta pole seda liidestanud Stuudiumiga, ja õpetaja kannab Stuudiumist Opiqusse üle päeviku, millesse ka see õpilane kuulub, siis tekib sellele õpilasele uus, teine konto, sest olemasoleva Opiqu konto ja päeviku ülekandmise käigus tekkinud uue konto vahel ei looda süsteemis mingit seost. Sellise olukorra tekkimisel tasub ühendust võtta kooliadministraatoriga.
Stuudiumi päeviku ülekandmine Opiqusse
- Õpetaja avab Stuudiumis ülekantava päeviku lehe ning vajutab nupule „Lisa õppematerjalid”. Avanenud menüüs tuleb valida „Opiq e-õpik”.
- Kui õpetaja on Opiqusse juba sisse logitud, avaneb leht, kus küsitakse nõusolekut Opiqust välja logimiseks. Sellega tuleb nõustuda.
- Avaneb leht, kus tuleb valida, millise Opiqu varamus leiduva õppekomplektiga Stuudiumi päevik siduda. Kuvatakse ka päeviku, õpetaja(te) ja õpilaste nimesid. Kui kõik on õige, tuleb vajutada nupule „Seo päevik Opiquga”.
- Pärast edukat päeviku ülekandmist suunatakse õpetaja Opiqusse päeviku seadete lehele. Nüüd saavad nii õpetaja kui õpilane Opiqusse siseneda Stuudiumi andmetega. Õpilastel ja õpetajal tuleb Opiqusse sisenemiseks valida www.opiq.ee lehel Stuudiumi logo, tuvastada end Stuudiumi andmetega ning seejärel logitakse neid juba Opiqusse sisse.
Stuudiumi päeviku muutmine
Päeviku seadete lehel saab lisada ja eemaldada päevikuga seotud õppekomplekte ning päevikut kustutada. Päeviku nime, õpetaja ja õpilaste muutmine toimub aga Stuudiumis. Kui Stuudiumis on neid andmeid muudetud, uuenevad need peatselt ka Opiqus.
Stuudiumi päeviku kustutamine
Päeviku saab kustutada Opiqus päeviku seadete lehel. Päeviku kustutamine Opiqus ei mõjuta kuidagi sama päevikut Stuudiumis.
Päeviku lisamine Opiqus
Kui koolil on liidestus Stuudiumiga, kuid õpetaja ei soovi mingil põhjusel Stuudiumist päevikuid ega kasutajaid üle kanda, võib ta päeviku lisada ka Opiqus, järgides allpool kirjeldatud juhiseid.
Päeviku lisamine koolides, mis ei kasuta eKooli või Stuudiumit
Päevikuid saab luua kooli administraator, kuid seda saab teha ka õpetaja ise. Kui kool ei kasuta eKooli ega Stuudiumi, on õpetajal päeviku lisamiseks kaks võimalust:
- Variant A. Vali varamust õppekomplekt ja klõpsa nupule „Tee päevikuks”.
- Variant B. Klõpsa päevikute lehel nupule „Lisa päevik”.
Opiqus päeviku lisamine
Variant A
- Klõpsa ülemisel menüüribal „Varamu”;
- Vali välja sobiv õppekomplekt, klõpsa digiõpiku pildile;
- Avaneb digiõpiku sisukorra vaade, klõpsa rohelisele nupule „Tee päevikuks”;
- Avaneb aken, pane päevikule nimi ning klõpsa nupule „Tee õppekomplekt päevikuks”. Loodud päeviku leiad oma päevikute lehelt, kust edasi liikudes saab päevikusse õpetajaid ja õpilasi. Vaata siit, kuidas lisada päevikusse õpilasi.
Variant B
- Klõpsa ülemisel menüüribal „Päevikud”;
- Avaneb päevikute vaade, klõpsa „Lisa päevik”;
- Klõpsa „Lisa Opiqu päevik”.
- Avaneb päeviku lisamise leht, kus paned päevikule nime.
- Vali rippmenüüst, millise õppekomplektiga päevik on seotud ja klõpsa digiõpiku nimele.
- Kontrolli, et sinu nimi on automaatselt õpetajana kuvatud. Ühte päevikusse saad juurde lisada ka teisi õpetajaid. Kui lisataval õpetajal ei ole veel Opiqu kontot, saab ta meili teel kutse Opiquga liitumiseks. Kui konto on juba olemas, siis kutset ei saadeta.
- eKooli või Stuudiumiga seotud kasutajale kuvatakse vastav logo ja kasutaja nimi.
- Vajuta nuppu „Salvesta”.
- Järgmisena loob Opiq päeviku ja avaneb päeviku seadete külg.
Plokis „Päeviku õppekomplektid” näeb päevikuga seotud õppekomplekte. Esimest, valitud õppekomplekti kuvatakse päeviku sisukorras sakis „Õppekomplekt” ja selle õppekomplekti peatükke saab määrata õppejärjeks. Kui selle päeviku töös soovitakse kasutada ka teisi õppekomplekte, tuleb need lisada, vajutades nupule „Lisa õppekomplekt”. Selliste õppekomplektide pealkirjad on lingid, mis viivad varamusse nende teoste sisukordadesse. Päeviku valitud õppekomplekti võib välja vahetada, vajutades mõne teise õppekomplekti juures nupule „Vali see õppekomplekt”. Pärast seda tuleb õppejärg uuesti määrata.
Õpilaste lisamine päevikusse
Selleks, et loodud päevikusse õpilasi lisada, vajuta päeviku seadete vaates nupule „Lisa või muuda õpilasi”. Suurema hulga õpilasi saab korraga mugavalt lisada „Impordi õpilasi” nupu kaudu.
Klõpsates „Lisa või muuda õpilasi” avaneb õpilaste lisamise vaade.
„Lisa kasutajad” lehel saab õpilasi ükshaaval sisestada või valida neid olemasolevatest või arhiveeritud päevikutest või klassidest. Meili teel saavad kutse Opiquga liitumiseks õpilased, kel veel Opiqu kontot pole. Kui Opiqu konto on õpilasel juba olemas, kutset ei saadeta ja päevik ilmub tema teiste päevikute sekka nähtavale.
Õpilase rolli lisamine õpetajale
Õpetaja saab luua Opiqus päeviku, kus ta on ise samal ajal nii õpetaja ja õpilane. Kui õpetaja lisab ennast päevikusse õpilaseks, siis selle toimingu käigus tekib õpetajale automaatselt õpilase roll. See võimaldab õpetajal Opiqusse siseneda õpilase rollis ja katsetada endale näiteks kodutöö saatmist. NB! See päevik ei ole eKooli või Stuudiumiga seotud ja õpetaja näeb päevikut ainult Opiqus.
- Alustage päeviku lisamist.
- Kui päevik loodud, siis selleks, et ennast päevikusse õpilaseks lisada, vajuta päeviku seadetes nupule „Lisa või muuda õpilasi”.
- Avaneb õpilaste lisamise vaade. Sisesta enda andmed õpilaste nimekirja ning klõpsa „Lisa kasutajad”.
- Pärast õpetaja lisamist päevikus õpilaseks tekib sulle automaatselt õpilase roll Opiqus. Päeviku seadetes on näha õpetaja nimi korraga nii õpetaja kui õpilasena.
Rolli vahetamine
Selleks, et saaksid õpilase rollis Opiqut kasutada, tee nii:
- Klõpsa ülemisel menüüribal oma nimele.
- Klõpsa lingile „Vaheta rolli”
- Avaneb aken, kus on näha, millised rollid on sinu kasutajakontoga seotud. Klõpsa lingil „Õpilane”.
- Sulle avaneb Opiqu platvorm õpilase vaates.
Õpetajaraamat
Opiq toetab õpetajaraamatu tüüpi teoseid. Õpetajaraamat on õppekomplekt, mida näevad ainult õpetaja ja kooli administraatori rolliga kasutajad. Õpetajaraamatu saab lisada päevikule ja mille ülesannete kogust saab õpilastele ülesandeid määrata. Õpetajaraamatu peatükke õpilased ei näe.
Esimene õpetajaraamat Opiqus on „Matemaatika 6. klassile, e-tund„ (vaata materjali Opiqust siit).
Selleks, et õpetaja ja õpilased saaksid ligipääsu e-tunni digikomplektile, tuleb koolil esitada tellimus (lisainfot saab lugeda siit).
Ülesannete kogu ja töö määramine
Opiqu õppekomplektid koosnevad peatükkidest ja nende juurde kuuluvatest ülesannete kogudest. Õpilased ülesannete kogu ei näe, küll aga näevad nad ülesandeid, mida õpetaja on neile tööna määranud.
Töö koostamine ja saatmine
Töö määramiseks tuleb vajutada rohelisele nupule „Koosta töö”.
„Koosta töö” nupu leiab mitmest erinevast kohast:
- õpetaja esilehel päevikute plokis;
- õppekomplekti ühe peatüki ülesannete kogus;
- päeviku sisukorras;
- päeviku tööde küljel;
- ülesande lehel.
„Koosta töö” nupule vajutades avaneb aken, kus saab valida, millised ülesanded kellele ja mis tähtajaks määrata.
Vali ülesanded
Selles plokis saab valida, millised ülesanded õpilastele määrata.
Valida saab kõigist õppekomplektidest. Kui õpetaja alustab ülesande määramist mingist päevikust, näidatakse õppekomplektide loetelu alguses päeviku õppekomplekte ja seejärel kõik ülejäänud õppekomplekte, mis kuuluvad pakettidesse, mille litsents õpetajal on.
Õpetaja määratav töö saab sisaldada kuni 50 ülesannet. Ülesande pealkirja järel olev välgunool tähendab automaatkontrollitavat ülesannet, hiirega ikoonile i liikudes näeb ülesande kirjeldust ning luubile klikkides avaneb ülesanne uues aknas.
Ülesande valimiseks tuleb märkida selle ees olev kastike. Kõiki valitud ülesandeid näeb, kui valida sakk „Valitud ülesanded”.
Määra töö andmed
Selles plokis saab määrata töö tüübi, kirjelduse ja tähtaja.
Kui töö määratakse Stuudiumist pärit päeviku õpilastele, siis saadetakse kodutöö tüüpi töö ka Stuudiumisse.
Vali töö saajad
Selles plokis saab valida, millistele õpilastele töö määrata.Õpetaja saab muuta päevikut ning valida kui paljudele õpilastele töö saadetakse. Töö saadetakse õpilastele, kelle nime ees olev kastike on märgitud.
Kui õpetaja on vajutanud nupule „Saada töö”, saadetakse töö õpilastele.
Lisaks saab töö salvestada, vajutades nupule „Salvesta”. Salvestatud tööd on näha õpetaja esilehel vasakpoolses plokis saadetud tööde kõrval.
Kui õpetaja on töö ära saatnud, siis näeb tööd oma esilehel jagatud tööde plokis ja päeviku tööde lehel.
Õpilane näeb talle määratud tööd:
- oma esilehel tööde plokis;
- oma õppematerjalides päeviku tööde lehel;
- eKooli liidestuse korral oma eKoolis;
- Stuudiumi liidestuse korral oma Stuudiumis;
Loe õpilase kasutusjuhendist, kuidas õpilane talle määratud tööd lahendada saab (link siin).
Tööle tagasiside andmine
Õpetaja näeb oma esilehel jagatud tööde plokis ja päeviku tööde lehel määratud tööd ning selle järel oleval skaalal tööde jaotumist: kui palju töid on esitatud, kui palju hinnatud ning millise hindega.
Töö pealkirjale vajutades avaneb töö ülevaate külg, kus on näha kõik töö saanud õpilased, info selle kohta, kas töö on õpetajale esitatud ning töö statistikat.
Kui töö koosneb automaatkontrollitavatest ülesannetest, ei pea õpetaja õpilaste töid tingimata üle vaatama. Opiq arvutab ise välja, mitu protsenti õpilase tehtud tööst õige on ning kuvab seda sooritusprotsendi (Sp) veerus.
Kui töös on ülesandeid, mida automaatkontrollida ei saa, kuvatakse sellekohase teatega ohutuskolmnurgakujulist teadet.
Automaatkontrollitavate ülesannete korral võib õpetaja lihtsalt märkida ruudud õpilaste nimede ees ning vajutada nupule „Avalda valitud”.
Tööde avaldamise nupu kõrval on nupp "Saada tagasi". Kui sellele vajutada, saadetakse valitud tööd õpilastele tagasi. Õpilase vastused ja õpetaja enda lisatud kommentaarid jäävad töösse, lisatud failid ja töödele pandud hinded kustutatakse. Tagasi saadetud tööd saab õpilane muuta ja uuesti esitada. Kui õpilane töö uuesti esitab, peaks õpetaja töö kontrollimisel ja hindamisel otsustama, kas ta varem lisatud kommentaarid on veel asjakohased või peaks need nüüd enne tulemuse avaldamist kustutama.
Õpilase nimele klikkides avaneb töö hindamise vaade. Õpetaja näeb õpilase töö ülevaate küljel seda, kuidas õpilane on hinnanud oma tööd viie tärni süsteemis.
Õpetaja näeb automaatkontrollitavate ülesannete puhul, millised vastused on õiged, millised valed. Vajadusel saab õpetaja seda muuta, klõpsates õpilase vastusele. Kui ülesanne pole automaatkontrollitav, peab õpetaja ise määrama, millised vastused on õiged, millised valed, milliseid vastuseid ei kontrollitagi.
✓ – õige vastus; x – vale vastus; ! – kontrollimata vastus; ? – vastus, mida ei hinnata
Ülesannete tegemise ajal saab õpilane märkida, milline on tema arvates antud ülesande raskusaste. Võimalik on valida kolme variandi vahel – kerge, keskmine, raske (näide kuvatõmmisel). Õpetaja näeb õpilase valitud raskusastet töö hindamise vaates.
Lehe lõpus on ülevaade tööst ning tagasiside andmise plokk.
Tagasiside tüübid
- Hinne 1–5 – võimaldab sisestada numbrilise hinde skaalal 1–5 ja +/- selle juurde.
- Sooritusprotsent – näitab, mitu protsenti moodustab õigete vastuste arv õigete ja valede vastuste koguarvust. Arvutatakse automaatselt.
- Kujundav hindamine – õpetaja kirjutab tööle kommentaari kokkuvõtva kommentaari kasti.
- Muu hinne – võimalus sisestada muu hinne, näiteks A, B, C.
Õpetaja võib seejärel vajutada nuppu „Salvesta ja avalda hinne kohe”, et töö koos tulemusega kohe ka õpilasele saata, või vajutada „Salvesta”, et salvestada antud tagasiside, kuid jätta töö praegu õpilasele saatmata. Tööd saab pärast avaldada ka töö ülevaate küljel. Kui töö on avaldatud, saab õpetaja pärast veel tagasisidet muuta ning seda soovi korral uuesti avaldada.
Kui õpetaja on õpilasele töö tulemuse avaldanud, ilmub sellekohane kirje õpilase esilehele plokki „Viimati hinnatud tööd”. Õpilane saab töö pealkirjale klikkides selle avada ning näeb seal oma tulemusi.
Otsing
Kõige kiiremini ja tõhusamalt leiab Opiqust õppesisu otsingut kasutades. Otsingulehele pääseb, kui klõpsata menüüribal asuval luubil. Õpetaja saab otsida kõigi Opiqu varamu õppekomplektide õpikute peatükkidest, kõigist ülesannetest ja varamu õppekomplektidest.
Peatükkide otsing
Otsitakse kõigi Opiqu varamus leiduvate õppekomplektide õpikute kõigi peatükkide sisust, sealhulgas peatükis olevatest ülesannetest. Otsingutulemused kuvatakse sektsiooni täpsusega. Pärast kõigi otsingutulemuste leidmist saab tulemusi kitsendada, kasutades klassi ja aine filtreid.
Ülesannete otsing
Otsitakse kõigi õppekomplektide ülesannete kogude ülesannetest ja õpetaja enda loodud ülesannetest. Pärast kõigi otsingutulemuste leidmist saab tulemusi kitsendada, kasutades klassi ja aine filtreid ning vastavalt sellele, kas ülesanne on automaatkontrollitav või mitte.
Varamu otsing
Otsitakse kõigi Opiqu varamus leiduvate õppekomplektide sisukordadest ja kirjeldusest. Kui otsisõna ei sisestata, kuvatakse kõiki varamu teoseid. Tulemusi saab filtreerida klassi, aine, kirjastuse, paketi ja teose keele järgi.
Seaded
Õpetaja saab üleval paremal ribal oma nimel klõpsates avada seadete menüü, kus on erinevad võimalused.
Lingi „Minu seaded” all avanevad võimalused on järgmised:
Liidestused
Lihtsamaks sisse logimiseks saab kasutaja oma Opiqu konto liidestada oma Google’i, Facebooki, mobiil-ID, ID-kaardi, HarID, eKooli või Stuudiumiga kontoga. Õpetaja saab oma seadete lehel klikkide lingile „Liidestused” ja lisada siis liidestuse välise keskkonnaga. Kui see on tehtud, ei pea edaspidi Opiqusse sisse logimiseks sisestama oma kasutajatunnust ja salasõna, vaid piisab sellest, kui sisselogimise aknas vajutada vastava välise keskkonna logole.
Näiteks kui kasutaja on lisanud liidestuse Google’iga ja ta on parasjagu Google’isse sisse logitud, piisab Opiqu sisselogimise lehel Google’i logole vajutamisest, et ta kohe ka Opiqusse sisse logitaks.
NB! eKooli ja Stuudiumi liidestused
Kui õpetaja soovib eKoolist või Stuudiumist päevikuid üle kanda, peab ta silmas pidama järgmist. Kui õpetajal või õpilastel on juba Opiqus kasutajakonto, peavad nad enne päeviku ülekandmist eKoolist või Stuudiumist oma Opiqu kasutajakonto liidestama vastavalt eKooli või Stuudiumiga. Seda saab iga kasutaja teha oma seadete lehel, kui valida „Liidestused” ja avanenud lehel eKooli või Stuudiumi plokis vajutada nupule „Lisa liidestus”.
Kui õpilasel on Opiqu konto, aga ta pole seda liidestanud eKooli või Stuudiumiga, ja õpetaja kannab eKoolist või Stuudiumist Opiqusse üle päeviku, millesse ka see õpilane kuulub, siis tekib sellele õpilasele uus, teine konto, sest olemasoleva Opiqu konto ja päeviku ülekandmise käigus tekkinud uue konto vahel ei looda süsteemis mingit seost. Sellise olukorra tekkimisel tasub ühendust võtta kooli administraatoriga.
Litsentsid
Opiqu kasutamiseks õppetöös on kasutajal vajalik omada litsentsi. Litsents annab õpilasele ligipääsu kõigile Opiqu varamus leiduvatele õpikutele, mis kuuluvad kindlasse paketti.
Opiqu kasutajakonto loomise käigus lisatakse õpilastele ja õpetajatele tasuta litsentsid automaatselt. Lisaks on koolil võimalik juurde osta tasulisi pakette, mille kohta saab infot siit.
Õpilaste litsentsid
Tasulisi litsentse saab tellida õpilane ja kooli administraator. Vaata lähemalt, kuidas õpilane saab litsentsi tellida.
Vaata lähemalt, kuidas kooli administraator saab litsentsi tellida.
Õpilase litsents annab ligipääsu kõigile Opiqu varamus olevatele teostele, mis kuuluvad õpilase litsentsi paketti. Õpilane ei saa ligipääsu ülesannete kogule, mis on kättesaadav vaid õpetaja rolliga kasutajale.
Õpetaja näeb päeviku seadete küljel infot õpilaste litsentside olemasolu ja kehtivuse kohta. Kuvatav ikoon väljendab litsentsiinfot päeviku valitud õppekomplekti kohta, kõigi pakettide litsentside kohta näeb infot, kui hiirega ikoonile liikuda.
Kui päevikusse on lisatud õpilane, kel pole sellise paketi kehtivat litsentsi, millesse kuulub päeviku valitud õppekomplektiks määratud teos, kuvatakse õpetajale sellest teavitavat hoiatust nii õpetaja esilehel kui ka päeviku sisukorras ja seadete lehel. Sellest teavitatakse ka kooli administraatorit tema esilehel.
Õpetaja litsentsid
Õpetaja saab Opiqut kasutada õppetöös siis, kui kool on tellinud õpetaja litsentsi ja selle õpetaja Opiqu kontole lisanud. Õpetaja näeb enda litsentsiinfot, kui ta on end mõne päeviku õpetajaks lisanud ja avab selle päeviku seadete külje. Õpetajate plokis on nime järel ikoon, mis väljendab litsentsiinfot päeviku valitud õppekomplekti kohta, kõigi pakettide litsentside kohta näeb infot, kui hiirega ikoonile liikuda. Näiteks alloleval pildil on näha, et õpetajal on küll põhipaketi litsents, kuid „Õpilasfirma tööjuhendi” kasutamiseks vajalikku litsentsi tal pole.
Lisainfo
Küsimuste korral helista +372 5323 7793 või kirjuta info@starcloud.ee.