Õppimine on kui matkamine veidi tuttaval rajal. Sind ootavad ees uued maastikud, uued kogemused, samas võid kohata ka mõnd tuttavat jõge või järve ja äratundmisrõõm on päris suur. Matkata on kindlam koos juhiga. Tema laseb sul tunda parajal määral pinget ja hoiatab ka ohtude eest. Ta ei lase sul pimesi mööda radu käia, vaid juhib tähelepanu lillele või liblikale, kohisevale kosele, looklevale teele või elektrijaamale. Matkajuht suunab sinu õppimist matkal.
Võta õppimist kui matkamist. Ka õppimisel kohtud sa juba tuntuga, kuid samas koged ka midagi uut. Loomulikult on seejuures kasulik aeg-ajalt tagasi vaadata ja mälu värskendada. Seda võib võrrelda endiste matkade pildialbumite sirvimisega.
Sel kooliaastal õpid viimast korda ainet nimega loodusõpetus. Loodusainetest hakkad sel aastal õppima eraldi ainetena bioloogiat ja geograafiat, järgmisel aastal ka füüsikat ja keemiat. Loodusõpetuse tundides võtad kokku ja seod tervikuks varem omandatud teadmised. Sellepärast kohtad eesootavatel matkadel mõndagi tuttavat. Nii sulle tuttavate kui ka uute nähtuste puhul püüad aga üha enam selgitada, miks mingi nähtus toimub just nii ja kuidas on see seotud teiste samalaadsete nähtustega. Sel viisil paned aluse kõigi loodusainete edasisele õppimisele.
Käesolevas õpikus ootab sind seitse loodusteaduse matkarada. Need viivad sind mõõtmiste, ainete ja kehade maailma ning näitavad ära nendevahelised seosed.
Täpselt samuti kui matkarajal on ka koolis vaja inimest, kes laseks sul kogeda kord juba tuntut, siis aga juhiks sind ootamatutele radadele, kes innustaks ja sunniks sind õpitut ka meelde jätma. Õppimine ongi ju mingi teadmise või oskuse omandamine ja selle talletamine mällu aastateks. Antud aines on sulle matkajuhiks käesolev õpik, töövihik ja loomulikult sinu õpetaja.
Suur tänu retsensentidele, kelle soovitused aitasid õpikut paremaks muuta.