Arutle
- Arutle paarilisega, mida mõistate sõnade all: lähisuhe/ käimissuhe/ paarisuhe.
- Kas sa tead, kuidas su vanemad tutvusid?
- Kuidas veel paarisuhted võivad alata?
- Millal on õige aeg paarisuhteks?
- Kas igaüks peab olema paarisuhtes?
1. Lähisuhted
Enamik inimesi vajab enda kõrvale teisi inimesi. Teisi inimesi on vaja suhtlemiseks ja tegutsemiseks.
Mõni inimene muutub meile eriti oluliseks. Siis me soovime, et ta oleks meile lähedal. Me vajame enda kõrvale inimesi, kellega mõtteid vahetada, koos tegutseda, muresid ja rõõme jagada. Oluline on, et me tunneksime koos ennast hästi ja saaksime üksteist usaldada. Sellised suhted pakuvad lähedust, hoolitsust, usaldust ja turvalisust. Neid nimetatakse lähi-suheteks. Head lähedased suhted aitavad mõtestada oma elu ja olla õnnelik. Lähisuhted on peresuhted, sõprussuhted ja armastussuhted.
Armastussuhted omakorda võivad olla suhted abikaasade, kooselu-partnerite, käimis-partnerite (poiss-sõber, tüdruksõber) vahel. Neid nimetakse ka lähedasteks paarisuheteks või lihtsalt paari-suheteks. Kui lähedane paarisuhe areneb pikaajaliseks, siis võib seda nimetada püsi-suhteks. Kui paarisuhtes esineb ka seksuaaltegevusi, siis võib sellist suhet nimetada seksuaal-suhteks.
Paarisuhted võivad tekkida erinevas vanuses – juba kooli ajal või täiskasvanu-eas. Hooliv partner pakub teisele emotsionaalset tuge ning aitab kaaslasel end kasuliku ja soovituna tunda.
Paarisuhe on meie ühiskonnas kõige enam levinud suhtevorm. Kõik inimesed ei pea olema paarisuhtes. On inimesi, kes tunnevad ennast hästi ka üksi olles. On inimesi, kellele meeldib koos olla mitme inimesega.
Loe rohkem: amor.ee
Lähisuhted | |||||
peresuhted | armastussuhted | ||||
paarisuhe |
2. Pildianalüüs
Arutle
- Kirjelda piltidel olevaid inimesi: mida nad teevad; milline on nende meeleolu, näoilmed, kehakeel?
- Mille poolest inimesed piltidel erinevad?
- Mille poolest pildid sarnanevad?
- Mis sa arvad, milline suhe inimeste vahel on? Põhjenda oma arvamust.
3. Kui keegi meeldib
Mõned inimesed on loomu poolest suhtlemisel julgemad, teised tagasi-hoidlikumad. Nii on mõne jaoks paari-suhte alustamine väga kerge. Teise jaoks nõuab see enese-ületust. Paari-suhte tekkimiseks peavad inimesed teineteisele meeldima. Oluline on seda välja näidata ja sellest teada anda.
- Jälgin teda pilguga ja vaatan talle otsa.
- Alustan temaga vestlust.
- Jälgin sotsiaalmeedias tema kontosid ja laigin postitusi.
- Ütlen/kirjutan talle, et ta meeldib mulle.
- Käest kinni võtmine.
- Teen talle õhumusi.
- Kallistan teda.
- Naeratan talle.
- Teen talle kingitusi.
Alati jääb küsimus, kui palju meeldimist välja näidata. Ehk oled liiga pealetükkiv? Või oled nii tagasihoidlik, et ole sinu soov teise jaoks selge?
Arutle
- Mida veel saaks meeldimise välja-näitamiseks teha?
- Mis teeb mõne tegevuse lihtsaks, teise raskeks.
4. Paari-suhte tekkimine
Kui kaks inimest on teineteist leidnud, võib tekkida paarisuhe. Paarisuhtes võib inimeste valmisolek läheduseks olla erinev. Sina tahad käest kinni hoida, tema soovib sind kaissu võtta. Või vastupidi – sina tahad suudelda, tema on valmis vaid kinos sinu kõrval istuma.
Valmisolekut läheduseks saab kirjeldada trepina, mida mööda me liigume. Mõnikord liigume ülespoole, teinekord tagasi allapoole. Kellegagi koos olles võib juhtuda, et olete erinevatel trepiastmetel.
Ole julge oma soovide välja ütlemisel. Nii saab partner aru, mida sa tunned ja mõtled.