Loe.
- Novembri alguses tähistati juba vanasti hingede-päeva. Hingede-päeval peetakse meeles oma surnud sugulasi. Vanasti usuti, et hingede-päeval tulevad surnud esi-vanemate hinged koju. Neile kaeti isegi laud. Täna-päeval viiakse surnu-aeda küünlaid ja pannakse kodus küünal põlema.
- Vanad ja lõbusad hilis-sügisesed pühad on mardi-päev ja kadri-päev. Mardi-päevale eelneval õhtul riietuti mardi-sandiks. Pandi selga pahu-pidi pööratud kasukad ja nägu määriti tahmaga. Käidi peredes mardi-laule laulmas ja tehti kõva lärmi. Usuti, et mardid toovad vilja-õnne. Kadri-päeval riietuti heledatesse naiste-riietesse. Ka kadrid käisid peredes laulmas ja tantsimas. Arvati, et kadrid toovad karja-õnne. Mardi- ja kadri-santidele anti tänuks toitu. Ka täna-päeval võib toredaid mardi- ja kadri-sante kohata.
- Kõige tähtsamad ja pikemad talvised pühad olid vanasti jõulud. Jõulude tähistamist alustati vanasti talvisel pööripäeval (talve alguses). Jõulud kestsid 6. jaanuarini. Jõulud on ka täna-päeval kõige pikemad ja oodatumad pühad.
Harjuta.
4. Võta paari ja räägi kaaslasele ristiga märgitud lausete abil, kuidas sinu pere tähistab hingede päeva.
7. Võta paari ja räägi kaaslasele märgitud lausete abil, kuidas sinu pere tähistab vastla-päeva.
Loe ja jäta meelde!
Sügis-talvised pühad on: hingede-päev, mardi-päev, kadri-päev, isade-päev, jõulud ja vastla-päev.