Käesolev õpik on otsene järg 8. klassi füüsikas õpitule, kus tutvustati mõningaid valgusnähtusi. Siin süvendatakse olemasolevaid teadmisi optikast ning tutvutakse uute nähtuste ja nende rakendusega.
Põhitähelepanu on pööratud valguse olemuse avamisele. Õpikus tutvustatakse nii valguse laineteooria kui ka kvantteooria põhiseisukohti.
Õpiku materjal on esitatud kahes osas: valgel või sinisel taustal. Valgel taustal on toodud kursuse põhimaterjal. Sinisel taustal on esitatud kõik optika rakendused teaduses ja tehnikas ning muu täiendav materjal, mida võib kasutada valikuliselt, sest nende osade vahelejätmine ei riku kursuse terviklikkust ega takista põhimaterjali omandamist.
Õpikus toodud ülesanded ei ole enamasti tüüpülesanded, vaid on mõeldud õppematerjali täiendamiseks ja illustreerimiseks. Sobivat harjutusmaterjali võib leida jaotisest „Ülesanded”. Neist raskemad ja sellised, mille lahendamiseks on vaja teadmisi muudest füüsikakursustest, on tähistatud sinise kirja või taustaga.
E-õpiku ülesanded võimaldavad kontrollida vastuse õigsust. Vastused tuleks ümardada mõistlikult – kahe-kolme tüvenumbri täpsusega, kuigi sobivaks loetakse kõik õigele vastusele piisavalt lähedale jäävad tulemused. Kui vastus tuleb sisestada kümne astme kaudu, eeldatakse standardkujulist arvu. Mõistagi on füüsikaülesannete lahendamisel vastusest olulisemgi selleni jõudmise tee, kuid matemaatiliste avaldiste arvutiga sisestamise tülikuse tõttu e-õpiku ülesanded seda otseselt ei nõua ega võimalda. Soovi korral võib lahenduskäikude esitamiseks kasutada näiteks võimalust laadida e-õpikusse üles oma pilte.
Jaotises „?” toodud küsimused on mõeldud eeskätt neile, kellel füüsika vastu tõsisem huvi. Optikakursuse olulisemad tulemused, nn põhivara, on toodud jaotises „Oluline”.
Testülesanne
Vihje
300 000 000 =
0,000 025 =