Eelteadmised
Õpilane teab, mis on heli ja heliallikas.
Tunni ülesehitus
- Keelpillid, 7 min
- Viiuli ehitus, 10 min
- Viiuli eelkäijad, 5 min
- Viiuli sünd ja kuldaeg, 13 min
- Loominguline tegevus, 10 min
Eesmärgid
Õpilane
- teab, kuidas tekib keelpilli heli,
- on tutvunud viiuli arengulooga,
- oskab muusikapalas eristada viiuli tämbrit ja seda kirjeldada.
Märksõnad
- Keelpill, näppekeelpill, poogenkeelpill;
- viiul, viiulite perekond;
- poogen, sõrmlaud, kõlakast, kael;
- fiidel, rabab, viola da braccio, viola da gamba;
- Antonio Stradivari;
- elektriviiul.
Lõiming
- Muusikaõpetus 4. klassile. Keelpillid, lk 96–97; Opiq, ptk 2.4 Keelpillid
- Muusikaõpetus gümnaasiumile I osa, lk 76–79; Opiq, ptk 3.9 Pillid ja instrumentaalmuusika, renessanss
- Muusikaõpetus gümnaasiumile I osa, lk 102–105; Opiq, ptk 4.4 Pillid ja instrumentaalmuusika, barokk
Läbivad teemad
- Kultuuriline eneseteadvus,
- väärtused ja kõlblus.
1. Keelpillid
7
- Pille, mille heli tekitatakse pillikeelt võnkuma pannes, nimetatakse keelpillideks.
- Keelpillid jagunevad poogenkeelpillideks ja näppekeelpillideks.
- 16.–17. sajandil kujunes välja viiulite perekond, kuhu kuuluvad viiul, vioola, tšello ja kontrabass.
- Keelpillide helikõrgus sõltub keele pikkusest, samuti selle pingsusest ja jämedusest.
Pille, millel tekitatakse heli pillikeelt võnkuma pannes, nimetatakse keelpillideks. Keeli saab võnkuma panna kahel viisil: poognaga üle keelte tõmmates ja keeli sõrmega näppides.
Sellest tulenevalt jagunevadki keelpillid poogenkeelpillideks ja näppekeelpillideks.
Allikad
Näppekeelpillid on pärit iidsetest aegadest: harfi- ja kandlelaadseid pille tunti mitmes vanas kultuuris, nt Antiik-Kreeka populaarsemaid pille oli lüüra. Tänapäeval kõige laiemalt levinud näppekeelpill on kitarr.
Enamik Euroopas kasutatavatest pillidest on idamaise päritoluga ning tulnud siia kas Bütsantsist või toodud araablaste poolt läbi Põhja-Aafrika ja Hispaania. Esimesed teated poogenkeelpillidest Euroopas on pärit 10. sajandist.
Viiulite perekond
Läbi paljude eelkäijate arenes 16.–17. sajandil Euroopas välja nn viiulite perekond, kuhu kuulub neli eri suuruse, häälestuse ja tämbriga pilli: viiul, altviiul ehk vioola, tšello ja kontrabass.
Need neli moodustavad ka sümfooniaorkestri keelpillirühma.
Tallinna Keelpillikvartett
Esineb Tallinna Keelpillikvartett koosseisus Urmas Vulp, Toomas Nestor, Heili Eespere, Henry-David Varema.
ERR, 2001
Terane kõrv
Pillid on nii välimuselt kui ka mänguvõtetelt sarnased. Keelpillide helikõrgus sõltub eelkõige keele pikkusest: mida lühem on keel, seda kõrgem on heli, ja vastupidi. Keelt saab lühendada seda vasaku käe sõrmedega vastu pilli sõrmlauda surudes. Seejuures peab poogenkeelpilli mängimiseks olema muusikul eriti hea kuulmine. Näiteks klahvpillimängijal piisab heli tekitamiseks vaid õigele klahvile vajutamisest, ent keelpillimängija peab sobiva koha keelel leidma ainult oma kuulmisele toetudes.
FERMAAT |
|
2. Viiuli ehitus
10
- Viiuli kolm peamist osa on kõlakast, kael ja pea.
- Kõlakast toimib resonaatorina, kaelale kinnitub sõrmlaud, pea küljes on häälestusnupud ja tigu.
- Viiulil on võimalik mängida väga erineva iseloomuga muusikat.
- Poogna peamised osad on puu, konn ja jõhvid.
Viiul on viiulite perekonna sopranpill.
Viiuli kolm peamist osa on pilli kõlakast ehk korpus, kael ja pea (vt joonist). Kokku koosneb pill enam kui 50 suuremast või väiksemast detailist.
Kõlakast annab viiulile iseloomuliku väljanägemise ja kuna see on resonaator, määrab see ka kõla kvaliteedi. Kõlakasti osad on ülemine ja alumine kõlalaud ning küljed.
Kael on ligi 13 cm pikk ja kallutatud natuke kõlakastist tahapoole. Kaela läbimõõt on kogu pikkuses sama, see hõlbustab vasaku käe üles-alla liikumist erinevate positsioonide vahel.
Sõrmlaud kinnitub kaelale ja ulatub pilli kõlakasti kohale. Kaela otsas on pea, mille küljes on häälestusnupud ja tigu. Häälestusnuppude abil muudetakse keelte pinget ja korrigeeritakse sel moel heli häälestust.
Viiul valmistatakse peamiselt kuuse- ja vahtrapuust.
FERMAAT |
|
Viiulit mängitakse enamasti poognaga, mis koosneb mitmest detailist (vt joonist lk 26, ptk 1.2.2).
Poogna puu tehakse tavaliselt hästi tihedast siiltsesalpiiniapuust, mis kasvab ainult Brasiilias. Tänapäeval kasutatakse siiski ka tehismaterjale, näiteks süsinikkiudu.
Konn voolitakse enamasti mustast eebenipuust. Leidub ka poognaid, mille konn on valmistatud kilpkonnakilbist, elevandi- või mammutiluust. Konnal on tavaliselt mõlemal pool pärlmutrist silm.
Jõhvid, mis on pärit valge isase hobuse sabast, kinnituvad kiiludega poogna otsa ja konna külge. Neid pingutatakse spetsiaalse kruviga.
Poogna metallosad tehakse kas uushõbedast, hõbedast või kullast.
Viiuli kõla võib olla kaunilt laulev ja hingestatud, aga ka raevunult mässav. Erinevaid meeleolusid aitavad saavutada mitmesugused mänguvõtted: arco, col legno, pizzicato, con sordino.
Stéphane Grappelli, Django Reinhardt. „Swing 39“
Johann Sebastian Bach. I osa Preludio partiitast sooloviiulile E-duur, BWV 1006
3. Viiuli eelkäijad
5
- 16. sajandil kujunes välja kaks keelpillide koolkonda: viola da gamba ja viola da braccio.
- Viola da gamba oli 5–7‑keelne tumeda ja mahlase tämbriga pill, mida mängiti põlvede vahel või süles.
- Viola da braccio oli selge ja särava kõlaga neljakeelne pill, mida mängiti vasakul käel või õlal. See pill oli viiuli otsene eelkäija.
Viiuli keskaegsed esivanemad
Keskaja Euroopas oli üks armastatumaid keelpille rebekk. See oli pärit Hispaaniast ning kujunenud välja araabia pillist rabab’ist. Rebekk oli pirnikujulise kõlakastiga, keeli oli kaks või kolm. Pilli keha ja kael olid voolitud ühest tükist. Rebekki mängiti püsti seistes ja see toetus kas mängija rinnale või õlale.
Teine varajane keelpill oli fiidel. Fiidlit mängiti kogu Euroopas ja sellel oli mitu alaliiki. Fiidli kõlakast oli lame ja ovaalne, keeli võis olla kuni kuus. Oli pille, mida mängiti õlal või rinnal, ja ka neid, mis toetusid mängija sülle.
Renessansiajastu keelpillid
Keskaegsete keelpillide erinevate omaduste kombineerimise tulemusena kujunes Euroopas 16. sajandiks välja kaks pilliperekonda.
Viola da gamba (it gamba – jalg) oli pill, mida mängija hoidis põlvede vahel või süles. Sellel olid kõrged küljed, kumer kaas, lame põhi, c‑ või f‑kujulised kõlaavad, 5–7 keelt ja 7 krihvi. Krihvid ehk astmetraadid tehti peenikesest soolest nagu pilli keeledki ning seoti pilli kaela ja sõrmlaua ümber, et fikseerida kindlad helikõrgused. Võrdlemisi lame roop võimaldas poognaga mängida enam kui kahel keelel korraga. Tänu nendele omadustele ja pilli tumedale ning mahlasele tämbrile sobis see ideaalselt akordide mängimiseks. Viola da gamba perekonda kuulusid sopran-, tenor-, bass- ja kontrabasspill.
Viola da braccio (it braccio – käsi) oli pill, mida mängiti vasakul käel või õlal. Sellel oli kumer põhi, kitsamad küljed kui viola da gamba’l, f‑kujulised kõlaavad, krihvideta sõrmlaud ja neli keelt. Kumera roobi tõttu mängiti enam üksikutel keeltel. Pilli tämber oli vali ja särav, seetõttu kasutati viola da braccio’t enamasti meloodia mängimiseks.
FERMAAT |
|
4. Viiuli sünd ja kuldaeg
13
- Viiul kujunes välja viola da braccio perekonnast aastatel 1520–1550 Põhja-Itaalias.
- Kuulsaimaks viiulite valmistamise keskuseks sai Cremona, kus tegutsesid Amatide, Stradivaride ja Guarneride suguvõsast võrsunud meistrid.
- Läbi aegade parimaks viiulimeistriks peetakse Antonio Stradivarit, kelle valmistatud pilli mõõtmed ja kuju said eeskujuks tulevastele pillimeistritele.
Viiul kujunes välja viola da braccio perekonnast Põhja-Itaalias ligikaudu aastatel 1520–1550. Viiuli itaaliakeelne nimetus violino on tuletatud sõnast viola – väike keelpill.
Varaseimad säilinud viiulid valmistas Cremona pillimeister Andrea Amati (1550–1576) ja need pärinevad aastast 1542. Neil oli vaid kolm keelt, arvatavasti tegi Amati esimese neljakeelse viiuli alles pärast 1550. aastat.
Viiuli populaarsus kasvas, tekkis mitu kuulsat viiulimeistrite koolkonda. Suuremateks keskusteks said Milano, Veneetsia ja Cremona. Cremona meistrite eesotsas oli Andrea Amati poeg Nicola Amati (1596–1684). Tema tööd jätkas tema õpilane Andrea Guarneri (1626–1698) ja hiljem Antonio Stradivari (1644–1737), kes oletatavasti oli Guarneri õpilane. Stradivarit peetakse siiani kõigi aegade suurimaks viiulimeistriks. Just tema pilli kõlakasti kuju ja mõõtmed said eeskujuks tulevastele pillimeistritele.
Kuulsad viiulimeistrid
Antonio Stradivari jõudis oma eluajal valmistada ligi tuhat instrumenti, millest umbes kuussada on väidetavalt säilinud ja kasutuses ka tänapäeval. Hoolimata praegugi jätkuvatest katsetest pole isegi moodsaimat tehnoloogiat kasutades õnnestunud taasluua Stradivari unikaalse tämbriga pilli. Kõrgelt hinnatud on ka Giuseppe Guarneri (1698–1744) kauni kõlaga viiulid. On teada, et kõigi aegade suurimaks viiulivirtuoosiks peetav Niccolò Paganini (1782–1840) mängis just tema valmistatud pillil. Põhja-Alpide üks juhtivaid viiulimeistreid oli Jacob Steiner (1621–1638), kelle pillil mängis Johann Sebastian Bach. Wolfgang Amadeus Mozart mängis aga Mittenwaldi viiulimeistri Aegidius Klotzi (1733–1805) valmistatud instrumendil.
Viiulist on praeguseks saanud armastatud soolo-, ansambli- ja orkestripill. Pop- ja jazz-muusikas kasutatakse peale akustilise viiuli ka võimendatud kõlaga elektriviiulit. Elektriviiulil puudub kõlakast nagu elektrikitarrilgi. Elektripilli roobi alla on paigutatud helipead, millest tulev signaal viiakse juhtme kaudu võimendisse.
Eestis kõlas maailma kalleim viiul
Maailma kalleim viiul on 2013. aasta seisuga Giuseppe Guarneri 1741. aastal ehitatud „Vieuxtemps Guarneri del Gesù“. Nime sai pill Prantsuse helilooja Henri Vieuxtemps’ (1820–1881) järgi, kellele see kuulus. Sellel pillil on mänginud mitu kuulsat viiuldajat, nt Yehudi Menuhin (1916–1999) ja Itzhak Perlman (s 1945). Pill müüdi 2013. aastal oksjonil alghinnaga 18 miljonit dollarit. Ostja lõplikku hinda ei avalikustanud, teada on vaid, et hind oli rekordiline. Uus omanik soovis, et pill kõlaks jätkuvalt kontserdilavadel ja kinkis viiuli eluaegse kasutusõiguse Ameerika viiuldajale Anne Akiko Meyersile (s 1970). 2013. aasta 16. juulil esines Meyers sellel viiulil Pärnu kontserdimajas rahvusvahelisel Pärnu muusikafestivali Järvi Akadeemia avakontserdil.
Uued suunad
18. sajandi lõpul hakati pille üha enam tööstuslikult tootma. Kodune musitseerimine levis eri ühiskonnakihtides. Elavnes avalik kontserdielu, avati uusi ruumikaid kontserdisaale, mis tõid endaga kaasa uued nõuded pillidele. Viiuli roopi tõsteti, et suurendada keelte pinget ja selle abil saavutada tugevamat kõla. See omakorda muutis keelte nurka sõrmlaua suhtes ja pillimängijad pidid hakkama kõrgemate nootide mängimisel tugevamini keeltele vajutama. Sellest probleemist saadi jagu nii, et kallutati pilli kael tahapoole. See ühtlustas keelte kõrguse kogu sõrmlaua ulatuses. Samuti pikendati pilli kaela ja sõrmlauda.
Lisamaterjal
Artiklid
Raul Pettai. „Eesti viiulimeister Meeme Mälgi“
Võõrsil elanud ainulaadse pillimeistri Meeme Mälgi viiulid on kõlanud mitmel kontinendil.
Sirp, 02.03.2012Kai Kiiv. „Kärsitusega pillimeister kaugele ei jõua“
Eesti kogenumaid keelpillimeistreid Raivo Hiiemaa avas hiljuti Eesti Pillifondi algatatud rahvusvahelise pillimeistrite koolituste sarja. Intervjuus tutvustab ta keelpilli valmistamise saladusi.
Sirp, 1.04.2022Merit Maarits. „Hans Christian Aavik võitis rahvusvahelise Nielseni konkursi“
Hans Christian Aaviku viiuliõpingutest, saavutustest ja pillist.
ERR, 11.04.2022Pilliportaal. Viiul
Pilliportaal on TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia muusikaosakonnas valminud pille tutvustav veebileht. Tegemist ei ole entsüklopeedilise teatmeteose, vaid noorele muusikahuvilisele lihtsamaks kirjutatud abimaterjaliga, mida illustreerib pildi- ja videomaterjal. Pillid on jagatud mänguviisi järgi kategooriatesse ning igast jaotusest leiate erinevate pillide kohta tekste, pilte kui ka videosid. Tekstid on kirjutanud Aidi Vallik, Marko Mägi ja Kadri Steinbach. Videod on valminud TÜ VKA videostuudios, produtsendid on Marko Mägi ja Kadri Steinbach. Pilliportaali kujunduse autor on Martin Rästa.
Helinäited
AUTOR | HELIND | HELIKANDJA |
Niccolò Paganini | „Kapriis nr 24“ | 7. kl CD I nr 8 (1:20) |
Nikolai Rimski-Korsakov | „Kimalase lend“ | 7. kl CD I nr 9 (1:16) |
Tunni kirjeldus ja kodutöö
Kodutöö
Tunni kirjeldus
Keelpillid. Viiul |
Õ lk 26–28, TV lk 15–17, Opiq ptk 1.2 |
Keelpillid; viiuli ehitus, selle eelkäijad, sünd ja kuldaeg; loominguline tegevus. |