Peatükk 3.3 (Eesti k e-tund 2. kl)

Täis- ja kaashäälikuühend

Tunni ülesehitus

  1. Häälikuühendid, 15 min
  2. Häälikuühendite õigekiri, 20 min
  3. Kuulamisülesanne „Uudiseid Saaremaalt“, 10 min

Ettevalmistus

  • Tunnis läheb vaja õpikut ja töövihikut, ühe lisaülesande võib lahendada ka e-õpikus.

Eelteadmised

  • Õpilane on õppinud häälikuühendeid ja nende õigekirja.

Eesmärgid

  • Õpilane tuletab meelde täis- ja kaashäälikuühendi määratluse ja kinnistab häälikuühendite õigekirja reeglit.

Seotud materjal

Märksõnad ja meetodid

  • kohanimed, kaart, täishäälikuühend, kaashäälikuühend
  • töö kaardiga, animatsioon, harjutamine, kuulamistekst, jutustamine

Lõiming

1. Häälikuühendid

15

  • Kohanimed
  • Varem õpitu meenutamine. Animatsioon
  • Täishäälikuühend ja kaashäälikuühend. TV lk 13 ja Õ lk 25

Õpilased loevad lk 25 ülaservas olevaid kohanimesid. Nad otsivad neid kohti ka Eesti kaardilt.

Õ lk 25 kohanimed
Leia kaardilt Pärnu, Koeru, Kihnu ja Keila
Tuleta meelde täishäälikuühend ja selle õigekiri

Õpetaja uurib õpilastelt, kas keegi mäletab, kuidas nimetati tahvlil olnud nimedes punasega märgitud nähtust ja kuidas sinisega märgitud nähtust. Punasega on märgitud täishäälikuühend, sinisega kaashäälikuühend. Lapsed õppisid neid juba 1. klassis, kuid meeldetuletuseks vaadatakse täishäälikuühendi animatsiooni. 

Õpilased täidavad nüüd lk 13 reeglikasti ja leiavad häälikuühendeid harjutuse 2 sõnadest. Seejärel hääldavad nad lk 25 alumisel poolel olevaid sõnapaare ja võrdlevad neid. Veel otsivad õpilased häälikuühenditega sõnu eelmises tunnis loetud luuletuse esimesest salmist.

TV lk 13 reeglikast
TV lk 13 h 2
TV lk 13 h 2 vastus
Õ lk 25 alumised sõnapaarid

2. Häälikuühendite õigekiri

20

  • Häälikuühendite õigekiri. TV lk 14
  • Kiirematele e-õpiku h 4

Nii täis- kui ka kaashäälikuühendis kirjutatakse kõik häälikud ühe tähega. Kaashäälikuühendi puhul on ka teatud hulk erandeid (morss, valss jms), mida õpitakse hiljem. Esialgu piisab, kui jätta meelde mõlema häälikuühendi põhireegel.

Õpilased lõpetavad lk 14 mõlemad reeglikastid ja teevad nende juurde kuuluvad harjutused.

Kiiremad võivad lahendada ka h 4.

TV lk 14 h 1
TV lk 14 h 1 vastus
TV lk 14 h 2
TV lk 14 h 2 vastus

3. Kuulamisülesanne „Uudiseid Saaremaalt“

10

  • Kuulamine ja jutustamine
  • Sõnavara täiendamine

Õpilased kuulavad nüüd jutukest „Uudiseid Saaremaalt“. Pärast esimest kuulamist jutustavad õpilased teksti oma sõnadega ümber.

Seejärel kuulavad nad uudist veel kord ja räägivad, mis neile veel meelde jäi. Üheskoos arutatakse läbi, mida tähendavad väljendid pantvangi võtma ja läbirääkimisi pidama. Lõpetuseks uurib õpetaja õpilastelt, mida nad ise sellises olukorras teeksid.

Jutuke „Uudiseid Saaremaalt“

Tunni kirjeldus

Täis- ja kaashäälikuühend, jutustamine

Õ lk 25, TV lk 13–14, kuulamisülesanne

Palun oota