Selleks, et auto saaks ohutult peatuda, peavad tal olema korras pidurid. Talvisel ja libedal ajal ei piisa ainult headest piduritest, ka rehvid peavad olema ilmale vastavad. Tihedalt täis tuisanud teel ei ole aga kasu ka headest rehvidest. Kui auto jääb hange kinni ja kui teda sealt välja lükata ei õnnestu, tuleb oodata lumesahka.
Hõõrdumise põhjused
Auto pidurdumist, teel püsimist, kiirendamist ja lumehange kinnijäämist mõjutab hõõrdumine ja seda iseloomustav füüsikaline suurus hõõrdejõud. Hõõrdejõud on jõud, mis takistab keha libisemist.
Hõõrdejõudu põhjustab kokkupuutuvate pindade konarlikkus. Ka kõige siledam pind osutub väga lähedasel vaatlusel konarlikuks. Mida tugevamalt hõõrduvaid pindasid kokku surutakse, seda suurem on konarustest tingitud hõõrdejõud.
Mida suurema jõuga kehasid kokku surutakse, seda parem on haakumine ja seda suurem on hõõrdejõud.
Lisaks tekitavad hõõrdejõudu ka aineosakeste vahel mõjuvad molekulaarsed jõud. Eri materjalidel on need erinevad ja hõõrdejõud sõltub sellest, mis materjalidest kokkupuutuvad pinnad koosnevad. Näiteks on kahe teineteisega kokku puutuva väga puhta ja sileda klaastahvli nihutamine väga raske, sest klaasi pindade vahel tekkinud tugevad molekulaarsed jõud takistavad libisemist.
Mõtle!
- Millistes auto punktides avaldub hõõrdejõud, kui liikuva auto juht vajutab piduripedaali?
- Mida suuremad on kokkupuutuvate kehade konarused, seda väiksem on hõõrdejõud.
- Mida rohkem on kokkupuutuvatel kehadel konarusi, seda suurem on hõõrdejõud.
- Mida suurema jõuga kehasid kokku surutakse, seda suurem on hõõrdejõud.
- Mida suurema jõuga kehasid kokku surutakse, seda väiksem on hõõrdejõud.
- Aineosakeste vahel mõjuvad jõud ei mõjuta hõõrdejõudu.
- Aineosakeste vahel mõjuvad jõud mõjutavad hõõrdejõudu.
Hõõrdejõu sõltuvus temperatuurist
Kui sõita suverehvidega talvel, muutub rehvi materjal jäigemaks, mistõttu väheneb ka hõõrdejõud. Talverehvid on valmistatud pehmemast kummisegust ja aitavad hõõrdejõudu teekattega säilitada ka käreda pakase ajal. Suvel see-eest muutuvad need liialt pehmeks, tagades küll hea pidamise, kuid kuludes väga kiiresti. Kehade temperatuuri muutudes muutub ka hõõrdejõud nende vahel.
Hõõrdejõud sõltub kehale mõjuvast jõust, materjalist ning temperatuurist.
Mõtle!
- Miks sõltub hõõrdejõud keha materjalist?
- Miks on mõned jalanõud talvel kõndimiseks liiga libedad?
Sõidukite pidurisüsteemid
Autode ja teiste mootorsõidukite pidurisüsteemid töötavad hõõrdejõu abil. Ka jalgratta piduriklotsid hõõrduvad pidurdamisel vastu ratta velge. Kehade liikumisenergia muundub hõõrdejõu tõttu soojusenergiaks. Käsi kiirelt üksteise vastu hõõrudes võib tunda hõõrdejõu tõttu tekkivat soojust. Samamoodi soojenevad pidurdamisel auto pidurid ja hõõrdejõu tõttu tekkiva soojuse abil süttib tikk vastu toosi tõmmates. Suurematel sõidukitel on massi tõttu suurem liikumisenergia ja nad vajavad ka suuremaid pidureid. Kui piduriketta ja -klotsi kokkupuutepind on väga väike, kuumenevad pidurid kiiresti ja võivad seetõttu üles sulada, praguneda või isegi süttida. Suurema kokkupuutepinna korral on hõõrdejõud suurem ning pidurdamiseks ehk piduriklotside surumiseks vastu piduriketast kulub vähem jõudu.
Hõõrdejõu abi kasutatakse sõidukite kus kahe keha omavahelise hõõrdumise tagajärjel keha kiirus Pidurdamise käigus toimub energia sõiduki liikumise energiast saab energia. Kui pidurdamine on järsk ja toimub suure kiiruse pealt, on oht, et pidurid üle. Energia hõõrdumise käigus on võimalik ka kasulikult rakendada, näiteks tiku
Mõtle!
- Miks sõidukite pidurid kuluvad?
Hõõrdejõu vähendamine
Liigse soojenemise vältimiseks on vaja vähendada hõõrdejõudu seadmetes, kus masina osad üksteise suhtes pidevalt liiguvad. Automootoris olev õli täidab kahe erineva pinna vahel olevad konarused ja vähendab seeläbi hõõrdejõudu mitmeid kordi. Parema libisemise saavutamiseks ja kulumise vähendamiseks tuleb aeg-ajalt õlitada uksehingi ja lukke, jalgratta ketti ja teisi metallist süsteeme, mis pidevalt hõõrduvad.
- Lükata kasti väiksemal küljel.
- Panna kastile rattad alla.
- Panna kasti nurkade alla telliskivid.
- Asetada kasti alla palgid.
- Kergitada kasti serva.
- Katta pind paksu liivakihiga.
- Teha pind veega märjaks.
- Lükkamise asemel kasti tõmmata.
- Kasti soojendada.
- Katta kasti põhi kummiga.
- Katta kasti põhi terasplekiga.
Mõtle!
- Miks mõned kapiuksed kriuksuvad?
Hõõrdejõu suurendamine
Vesi ja lumi auto rataste all võivad ootamatult muuta sõiduki pidamist. Vesi täidab väikesed konarused teekatte ja rehvi vahel, vähendades sellega oluliselt hõõrdejõudu. Selle tulemusena võib auto sattuda vesiliugu ehk libisemisse veekihil. Selle vältimiseks on auto rehvidel muster – kanalid rehvi pinnal, mida mööda juhitakse vesi ja pori rehvi ning teekatte vahelt eemale. Vesiliu vältimiseks ehitatakse tee keskosa kõrgemale kui teeservad – nii jookseb vesi teekraavi. Lisaks kinnitatakse pigi abil asfaldile peenike kivipuru ehk killustik. Tekitades sel kombel juurde pisikesi konarusi, väheneb vesiliu oht ja paraneb hõõrdejõud rataste ja teepinna vahel. Kuid liialt krobeline teekate takistab auto rataste veeremist, suurendades seeläbi kütusekulu ja müra autos.
Hõõrdumine ei toimu ainult tahkete kehade vahel, vaid ka vedelikes ja gaasides. Õhu hõõrdumine vastu auto keret takistab auto liikumist ja suurendab auto kütusekulu. Kui kiirus suureneb, suureneb ka hõõrdumine ja ühtlasi muundub rohkem liikumisenergiat soojusenergiaks. Suurel kiirusel Maa atmosfääri sisenevad kosmilised objektid soojenevad hõõrdumise tõttu ja süttivad põlema. Seetõttu võibki näha „langevaid tähti“ ehk meteoore.
Kehade vahel olev vedelik ja osakesed (puru, tolm, liiv jne) muudavad hõõrdejõudu.
Mõtle!
- Kirjelda võimalusi jalgratta rehvide hõõrdejõu suurendamiseks.
Tugevalt määrdunud pinna puhastamiseks lapiga peab hõõrdejõud olema .
Toas mööbli nihutamiseks peab hõõrdejõud olema .
Automootoris peab hõõrdejõud mootori liikuvate osade vahel olema .
Uisutamiseks peab hõõrdejõud jää ja uisu vahel olema .
Auto pidurdamiseks peab hõõrdejõud pidurisüsteemis olema .
Lumisest mäest kelguga alla laskmiseks peab hõõrdejõud olema .
Kauba transportimiseks auto kastis peab hõõrdejõud olema .
Lisalugemine. Hõõrdejõu vähendamine
Vanas Egiptuses kasutati püramiidide ehitamisel hõõrdejõu vähendamiseks veerevaid palke. Suurte kiviplokkide lohistamine oli sel viisil märksa lihtsam. Veerevate palkide edasiarendus ratas võimaldas paljusid raskeid kehi kergesti liigutada. Vanadel hobuvankritel takistas hõõrdejõud ratta telje ja ratta vahel vankri liikumist. Selle vähendamiseks leiutati kuullaagrid.
Ma tean, et...
- Hõõrdejõud on jõud, mis takistab keha libisemist.
- Hõõrdejõud sõltub materjalist, kehale mõjuvast jõust ja temperatuurist.
- Kehade vahel olev vedelik või väikesed osakesed muudavad hõõrdejõudu.
- Hõõrdejõu tõttu muundub liikumisenergia soojusenergiaks.