Peatükk 2.5 (Loodus- ja inimeseõp 3. kl e-tund)

Mineviku pärand

Tunni ülesehitus

  1. Sissejuhatus, 4 min
  2. Minevik, olevik ja tulevik, 24 min
  3. Pärand, 12 min
  4. Kokkuvõte, 5 min

Eelteadmised

  • Õpilane teab, mis on põlvkond.

Eesmärgid

  • Õpilane teab, mis on minevik ja pärand.
  • Õpilane oskab tuua näiteid päranditüüpide kohta.

Seotud materjal

  • I o lk 18–21
  • ptk 1.5 ja ÜK
  • I o lk 12–13

Märksõnad ja meetodid

  • Minevik, pärand
  • Fotode ja videote põhjal küsimustele vastamine, arutelu, mõsitekaart

Lõiming

Inimeseõp algklassidele

Loodus- ja inimeseõp 2. kl

Loodusõp 1. kl

Ajalugu 5. kl

Eesti k 3. kl

Läbivad teemad

  • kultuuriline identiteet
  • elukestev õpe ja karjääri planeerimine

1. Sissejuhatus

4

  • Fotode põhjal küsimustele vastamine.
  • Tänases tunnis räägitakse mineviku pärandist.

Mis on järgmistel fotodel ühist?

Õpetaja kuvab seinale vanad fotod.

Vastus. Tegu on ajalooliste, vanade fotodega. (Vasakpoolne pilt on tehtud aastal 1925 ehk umbes 100 aastat tagasi, keskmine ja parempoolne 1950ndatel ehk 70 aastat tagasi.)

Vanad fotod

Mille põhjal saad aru, et need fotod ei ole tehtud tänapäeval?

Võimalik vastus. Inimeste riietus ja soengud on teistsugused, fotol on vana auto. Kui õpilased mainivad, et kõik fotod on mustvalged, võiks arutada, kas siis tänapäeval ei tehta mustvalgeid fotosid.

Tänase tunni teema on mineviku pärand.

Kõneleme sellest, mis on minevik ja mis seda meile meenutab.

Samuti tuleb juttu pärandist ehk vanast ajast pärit asjadest, kommetest ja teadmistest.

2. Minevik, olevik ja tulevik

24

  • Nii olevik kui ka tulevik muutuvad alati minevikuks.
  • Märke möödunud ajast näeme kõikjal: linnatänaval, kodus ja klassiruumis.
  • Video Tartust aastal 1912.
  • TV lk 12 ül 2 (Opiq ptk 1.5 ÜK „Rühmatöö. Kodukandi minevik”).
  • Minevik ei kordu iialgi, see-eest on minevikus kogetu meis endis olemas.
  • Me oskame ja teame seda, mida oleme õppinud varem.
  • Ka riigid, rahvad ja inimkond on õppinud minevikust.
  • Et minevikus tehtud vigu mitte korrata, on vaja tunda ajalugu.
  • TV lk 13 ül 3 (Opiq ptk 1.5 ÜK „Mis on pildil?”).

Minevik on kõik möödunu – see, mis on kunagi olnud.

Kõik, mis toimub praegu, on olevik. See, mis juhtub kas hetke pärast või näiteks homme, on tulevik. Kuid nii olevik kui ka tulevik muutuvad alati minevikuks. Kui kõnnime ringi oma koduasulas või vaatame ringi kodus või klassiruumis, näeme kõikjal enda ümber märke möödunud ajast. Linnapildis võivad minevikku meenutada näiteks sadu aastaid tagasi ehitatud majad ja munakiviteed, mõnele kirjanikule pühendatud kuju või aastakümneid tagasi istutatud jämedad pargipuud. Ka kalmistud meenutavad minevikus elanud inimesi, kes võisid kunagi jalutada samadel tänavatel või elada samades majades, kus meie praegu. Klassiruumis võib minevikku meenutada vana seinakaart, kümneid aastaid kasutatud tahvel, mõni vana lugemik riiulis. Mõnes koolipingis võivad olla istunud juba kümned ja kümned õpilased, ehk isegi mõne õpilase ema või vanaema. Minevikku meenutavad asjad on tegelikult meie ümber kogu aeg, ehkki me ei pruugi selle peale mõelda.

Majad, millest tänaval mööda kõnnime, võivad olla ehitatud juba sadu aastaid tagasi
Tallinna vanalinnas meenutavad minevikku peale majade ka munakividest laotud teed
Tartu vanalinnas on inglise kirjaniku Oscar Wilde’i (vasakul) ja eesti kirjaniku Eduard Vilde (paremal) kujud. Nad elasid rohkem kui sada aastat tagasi
Vana surnuaed Pirita kloostri juures
Mis võib pildil olevas klassis minevikku meenutada?

Mis võiksid olla vanimad asjad teie klassis?

Video Tartust aastal 1912

Tartu aastal 1912 (video on ilma helita)

Mille poolest erineb videos nähtud linn tänapäevasest?

Võimalik vastus. Inimesed on teistmoodi riides, tänavatel sõidavad autode asemel hobuvankrid, majadel on teistsugused sildid, tänaval marsivad sõdurid.

Mis võib tänapäeval olla ikka veel samamoodi?

Võimalik vastus. Majad, ausambad ja pargipuud võivad olla säilinud tänapäevani, tänavad ja jõgi võivad olla ikka sama koha peal.

Kas panid tähele, et videos olid mõned sõnad kirjutatud ebatavaliselt? Milliseid sõnu kirjutatakse tänapäeval teisiti?

Kas oli sõnu, mida sa ei teadnud?

Vastus. Sellele küsimusele vastamiseks võib video panna pealkirjade kohal pausile. Ebahariliku kirjapildiga on sõnad auusammas ja Promenadi, õpilased ei pruugi teada sõna uulits.

Nüüd võiks lahendada lk 12 ül 2  või ptk 1.5 ÜK „Rühmatöö. Kodukandi minevik. Kui töö kirjalikuks vormistamiseks aega ei jätku, võib teha ka nii, et iga rühm valib mõne asja, mida nad kodukandi minevikust teavad ja püüavad seda ühe minuti jooksul liigutustega esitada. 

TV lk 12 ül 2

Kuigi minevik ei saa enam iial korduda, on minevikus kogetu meis endis olemas. Sest me oskame ja teame seda, mida on meile õpetanud vanemad ja vanavanemad, ning seda, mida oleme õppinud lasteaias ja koolis. Mida kaugemale möödunud hetked jäävad, seda enam kipuvad need ununema. Minevikku võivad meenutada koduvideod, fotod, vanad mänguasjad, igavaks muutunud arvutimängud, moest läinud riided, mälestused koos sõprade või perega veedetud ajast jpm. 

Vanemad õpetasid meid rattaga sõitma, kui me väiksed olime. Seda minevikus omandatud oskust kasutame praegugi
Ka vanavanematelt oleme õppinud üht-teist kasulikku, näiteks seda, kuidas kududa
Kool on üks olulisemaid kohti, kus õpime seda, mida meil on elus edaspidi tarvis
Möödunud aegu meenutavad näiteks fotod ...
... aga ka vanad mänguasjad

Mis on sinu kõige vanem mälestus?

Mida on vanemad sulle õpetanud?

Mis sa arvad, kust võisid sinu vanemad neid asju õppida?

Nii nagu iga inimene, nii on ka rahvad, riigid ja kogu inimkond õppinud minevikust. Näiteks on paljud riigid teinud laastavatest sõdadest omad järeldused ning ühinenud sõdade ärahoidmiseks riikidevaheliste liitude ja ühingutega. Selleks et minevikus tehtud vigu mitte korrata, on tähtis tunda oma riigi ja maailma ajalugu. Ajalugu õpitakse küll koolis, aga minevikus toimunud sündmustest saab rohkem aimu ka siis, kui lasta oma vanematel või vanavanematel jutustada sellest, milline oli elu Eestis ja maailmas sel ajal, kui nemad väikesed olid. Näiteks ei pruukinud mugavused (nt internet või mobiiltelefon), millega oleme tänapäeval harjunud, mõnikümmend aastat tagasi veel olemaski olla.

Lahendage lk 12 ül 3 või ptk 1.5 ÜK „Mis on pildil?.

Euroopa Liit on riikide ühendus, mis loodi pärast II maailmasõda, et vältida sinna kuuluvate riikide vahel sõjapidamist. Tänapäeval kuulub Euroopa Liitu 28 riiki. Pildil Euroopa Liidu lipp
Naine lapsevankriga 70 aastat tagasi. Tol ajal võisid õpilaste vanavanemad olla nii vanad kui pildil olev laps
Kui praeguste õpilaste vanemad olid väikesed, võis neil kodus olla hoopis selline kettaga telefon. Sõpradega sai telefonis rääkida ainult siis, kui nad olid kodus

TV lk 12 ül 3

Õpilased võivad ülesannet lahendada ka paarides.

Vastus. Fotodel on triikraud, kohviveski, lamp, pesumasin, fotoaparaat, juukselõikusmasin, grammofon.

3. Pärand

12

  • Pärand on varasematest aegadest pärinevad asjad (majad, ehted jms).
  • Pärandiks võivad olla ka kombed, tavad ja teadmised (jaanitule tegemine jms).
  • Video vestlusest muusik Mari Kalkuniga.
  • Parim, mida teha saame, on pärandit hoida.
  • Pärandit aitavad säilitada muuseumid.
  • Arutelu. Muuseumide vajalikkus.

Pärand on vanast ajast pärit asjad, kombed ja teadmised, mille on jätnud enne meid elanud põlvkonnad.

Kahtlemata on mälestuste kõrval kallis ka pärand, mille on jätnud enne meid elanud põlvkonnad, sealhulgas meie esivanemad. Need on vanast ajast pärit asjad, näiteks vanavanemate talumaja, vanaemalt saadud ehted või aastasadu tagasi rajatud park. Kuid pärandiks võivad olla ka kombed ja teadmised. See on vaimne pärand ehk selline pärand, mida ei saa käega katsuda. Näiteks võib vaimseks pärandiks pidada kommet naisterahvad uksest esimesena sisse lasta ja jaanilaupäeval lõket teha ning teadmist sellest, kuidas teha hapukurke. Kõik selle ja palju muudki oleme saanud pärandiks minevikust.

Kadrioru pargi lasi üle kolmesaja aasta tagasi rajada Vene tsaar Peeter I
Jaanilaupäeva õhtul lõkke tegemine on väga vana komme

Arutage pinginaabriga ning märkige vihikusse 10 varasematest aegadest pärit asja, kommet või teadmist, millest pole veel tunnis juttu olnud.

Video vestlusest muusik Mari Kalkuniga

Vestlus muusik Mari Kalkuniga Heimtali muuseumis

Mis on Mari meelest kõige olulisem asi, mis ta vanavanematelt pärinud on?

Vastus. Vanaemadelt saadud muusikaarmastus

Kas sa tead, kuidas nimetatakse sellist laulu, mida Mari videos laulab?

Vastus. Rahvalaul (regilaul)

Kelle järgi on Mari laps nime saanud?

Vastus. Maril ja temal elukaaslasel mõlemal oli Linda-nimeline vanaema.

Kas sa tead kedagi, kellele on pandud vanavanema või mõne muu sugulase nimi?

Kui klassis on õpilasi, kellel on endal vanaema, vanaisa või mõne muu sugulase nimi, võiks lasta neil rääkida, kes see on, kelle järgi nad nime said, ja mida nad selle inimese kohta teavad.

Parim, mida me teha saame, on pärandit hoida. Tihtipeale võib see olla keeruline, kuna elame mineviku pärandiga iga päev koos, mistõttu me seda ajapikku paratamatult muudame. Näiteks elatakse tänapäevalgi paarsada aastat tagasi ehitatud rehielamutes, kuid enamasti on neile ehitatud korsten ja tehtud palju teisi täiendusi (pilt). Selleks et saada aimu, missugused nägid rehielamud välja vanasti, on loodud Tallinna vabaõhumuuseum, kuhu on peale rehielamute kokku kogutud ka teisi eesti taluhooneid. Muuseumidel ongi pärandi säilitajana tähtis roll. Eri muuseumides võib näha näiteks seda, kuidas olid kodud eri aegadel sisustatud, millised olid vanasti mänguasjad ja spordivahendid või kuidas ehitati laevu

Ka käega mittekatsutav pärand muutub pikapeale. Näiteks värvitakse tänapäevalgi lihavõtete ajal mune, kuid seda on võimalik teha ka kunstlike poevärvidega, mida vanasti ei olnud. Ammuste aegade ja endiste tavade kohta saab lugeda vanadest raamatutest.

Ümberehitatud rehielamu Otepää lähistel
Traditsiooniline rehielamu oli korstnata hoone, mille katus tehti pilliroost või rukkiõlgedest. Pildil on Roosta talu rehielamu Eesti Vabaõhumuuseumis
Majamuuseumides näeme, kuidas olid kodud vanasti sisustatud. Pildil on kirjanik Oskar Lutsu majamuuseum. Laua taga istumas on näha tema vahakuju
Vanad mänguasjad Tartu Mänguasjamuuseumis
Vana jalgratas Eesti Spordimuuseumis
Vanade laevade mudelid Eesti Meremuuseumis
Vanasti värviti mune sibulakoorte ja muude looduslike värviandvate asjadega, tänapäeval saab seda teha ka kunstlike poevärvidega
Vanadest raamatutest saame teada, kuidas vanasti elati, mida usuti ja mõeldi. Pildil näitab Tallinna Ülikooli akadeemilise raamatukogu direktor Andres Kollist 1493. aastal välja antud maailma kroonikat

Arutelu. Mis sa arvad, miks on muuseume vaja?

Õpilastel võib lasta kõigepealt pinginaabriga aru pidada ja seejärel oma mõtteid ülejäänud klassiga jagada. Õpetaja võiks väljatoodud mõtted kirjutada tahvlile.

Milliseid muuseume sa tead? Millistes oled käinud?

4. Kokkuvõte

5

  • Mõistekaart teemal „Mineviku pärand”.
  • Kelleks saada?
  • Jäta meelde!
  • Tagasiside.

Teema kokkuvõtteks võiks kogu klassiga koostada mõistekaardi. Selleks kirjutab õpetaja tahvli keskele tunni teema „Mineviku pärand” ja tõmbab sellest lähtuvad jooned. Õpilased pakuvad välja teemaga seostuvaid olulisi sõnu ja õpetaja kirjutab need mõistekaardile.

Õpetaja korraldab klassis arutelu, kelleks on võimalik saada lastel, kellele meeldib ajalugu. Esmalt võiks teha seda paarides, hiljem üle kogu klassi.

Aruta pinginaabriga, kelleks on sul võimalik suurena saada, kui sulle meeldib ajalugu.

Võimalikud vastusevariandid. Ajaloolane, muuseumitöötaja, ajalooõpetaja, arheoloog, arhivaar, muinsuskaitse spetsialist, restauraator. Mitut neist erialadest saab õppida Tartu Ülikoolis ja Tallinna Ülikoolis. 

Jäta meelde!

  • Meie ümber on mineviku pärand: majad, asulad, esemed, kombed, teadmised.
  • Minevik ulatub kaugete aegade taha.
Tagasiside

Kui jääb aega, võib küsida õpilastelt tunni kohta tagasisidet. Mis tunnis eriti meeldis? Mis ei meeldinud? Millest õpilased oleksid soovinud rohkem teada saada?

Lisamaterjal

Metoodiline materjal. Lugemissoovitus õpetajale

Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu koondab Eesti kogukondade põlvest põlve edasi antud kombeid, tavasid ja teadmisi

Lugemissoovitus õpetajale

Raamat „Minevikupärandit Häädemeestelt” annab ülevaate Häädemeeste kihelkonna inimeste murrakust, tavadest ja muust kultuuripärandist

Osalemissoovitus. Haridusprogrammid Eesti Rahva Muuseumis

ERMi haridusprogrammid

Tunni kirjeldus ja kodutöö

Kodutöö

Minu perekonna pärand. Kordamine teadmiste kontrolliks

TV lk 12 ül 1 

või 

Opiq ptk 1.5 ÜK „Küsimused mineviku pärandi kohta”

Uuri oma vanematelt või vanavanematelt, kas teie kodus on asju, kombeid või teadmisi, mida on teie perekonnas põlvest põlve edasi antud. Mis need on? Mis ajast need pärinevad? Kes on need teinud või välja mõelnud? Korrata õpiku peatükid „Eesti”, „Rahvuslik ärkamine”, „Talu”, „Rahvariided” ja „Mineviku pärand”

Tunni kirjeldus

Vanast ajast pärit asjad, kombed ja teadmised

Õ ptk 5. Harjutamine: TV lk 12, 13 ül 2, 3 (või Opiq ptk 1.5 ÜK „Rühmatöö. Kodukandi minevik” ja „Mis on pildil?”)

Palun oota