Peatükk 4.3 (Kirjandus 7. kl, e-tund)

Jutustav teos: vaatepunkt

Tunni ülesehitus

  1. Ettevalmistus lugemiseks, 10 min
  2. Lugemine, 15 min
  3. Mis on vaatepunkt?, 20 min

Eelteadmised

Õpilane tunneb mõisteid tegelane, minategelane, mina- ja temajutustus

Eesmärgid

Õpilane 

  • teab vaatepunkti mõistet;
  • oskab minajutustuse puhul seletada, mida tähendab jutustamine tegelase vaatepunktist;
  • harjutab võrdluse kasutamist õpivõttena abstraktsete mõistete seletamisel.

Seotud materjal

Märksõnad ja meetodid

  • tegelane, minategelane, jutustaja, minajutustaja, vaatepunkt
  • vaikne lugemine, tekstianalüüs, pildianalüüs, liikumisülesanne, arutelu

Lõiming

Eesti keel 3. kl, mina- ja temajutustaja

Kirjandus 6. kl, jutustaja

Kirjandus 9. kl, pagulaskirjandus

Läbivad teemad

  • Teabekeskkond ja meediakasutus
  • Väärtused ja kõlblus
  • Kultuuriline identiteet

1. Ettevalmistus lugemiseks

10

  • Millest jutustab kaanepilt?
  • Jutustaja, kes on ühtlasi tegelane

Millest jutustab kaanepilt?

Õpilased vaatavad Helga Nõu romaani „Pea suu!“ algupärast kaanepilti ja lahendavad esimesed kaks ülesannet lk 44ptk 4.4 õpiteksti „Kas jutustaja osaleb sündmustes või jälgib neid kõrvalt?“ juures.

  1. Õpetaja annab 1 minuti aega, et iga õpilane kujutleks ühte sündmust, mida kaanepilt või selle osa võiks illustreerida.
  2. Õpetaja annab 2 minutit aega, et iga õpilane kirjutaks sellest sündmuse kohta 1–2 lauset minavormis, just nagu ta oleks sündmuse peategelane.
  3. Osa õpilasi loeb oma laused ette. Kuulajad arvavad, kumma kaanetegelase rolli kirjutaja end kujutles (või kas kirjutaja mõtles mõne tegelase juurde ning kujutles end tema rolli). 
Helga Nõu noorteromaani „Pea suu!“ (1983) esikväljaande kaas autori ja Laine Nõu piltidega

Jutustaja, kes on ühtlasi tegelane

Õpilased loevad Helga Nõu lugemispala algust lk 45ptk 4.4 ning vastavad viimasele küsimusele õpiteksti juures. 

Kas Helga Nõu romaanis „Pea suu!“ jutustatakse sündmustest kõrvaltvaates või on jutustaja ühtlasi tegelane, kes sündmustes osaleb?

(Jutustaja osaleb sündmustes.)

2. Lugemine

15

  • Lugemine
  • Tegelase vaatepunkt

Lugemine

Õpilased loevad läbi Tiina osa lugemispalast „Pea suu!“ lk 45–47 / ptk 4.4

Tegelase vaatepunkt

Õpilased seletavad oma sõnadega, mida tähendab, et lugemispala esimene osa on jutustatud Tiina vaatepunktist. 

Õpilased valivad igasse lünka slaidil sobiva oskussõna. (Teises lauses sobib ükskõik kumb järjestus: minategelane ja ühtlasi minajutustaja või minajutustaja ja ühtlasi minategelane.)

„Pea suu!“ on ... . Tiina on loo ... ja ühtlasi ... . Lugu on jutustatud tema ... .

  • minategelane
  • minajutustus
  • vaatepunkt
  • minajutustaja

„Pea suu!“ on minajutustus. Tiina on loo minategelane ja ühtlasi minajutustaja. Lugu on jutustatud tema vaatepunktist.

  • minategelane
  • minajutustus
  • vaatepunkt
  • minajutustaja

Helga Nõu teoseid

Noorteraamatud

  • „Pea suu!“ (1983, kättesaadav Digaris)
  • „Tõmba uttu!“ (2001, kättesaadav Digaris)
  • „Kuues sõrm“ (2003)
  • „Appi!“ (2008)
  • „Jääauku“ (2010)

Novellid ja romaanid

  • „Kord kolmapäeval“ (1967) 
  • „Tiiger, tiiger“ (1969) 
  • „Paha poiss“ (1973) 
  • „Inimvaresed“ (1993) 
  • „Ood lastud rebasele“ (2006) 
  • „Peaaegu geenius ehk Schrödingeri kassi otsimas“ (2008) 
  • „Mahajätjad“ (2013) 
  • „Nartsiss, meesteõgija“ (2016)

Helga Nõu

Helga Nõu (sünd 1934) on eesti kirjanik ja õpetaja, kes suure osa oma elust on elanud Rootsis. Tema pere põgenes sinna 1944. aasta septembris. Rootsis alustas Helga Nõu 1960. aastatel ka oma loometeed. Seega kuulub ta pagulaskirjanike hulka.

Pagulased on inimesed, kes on sunnitud kas sõja, näljahäda, tagakiusamise või mõne muu ohu eest põgenedes kodumaalt lahkuma ja võõral maal elama. 1944. aasta sügisel Eestist lahkunud inimesed, keda oli kokku umbes 70 000, pagesid II maailmasõja ning ähvardava nõukogude okupatsiooni tõttu. Rootsi asunud pagulased jätkasid seal vilgast kultuurielu. Täiskasvanuna pagulusse läinute seas oli juba palju kirjanikke ning neid võrsus hiljem juurde Helga Nõu põlvkonnast. Helga Nõu ja tema abikaasa kirjanik Enn Nõu on aktiivselt osalenud väliseesti kirjandus- ja kultuuriorganisatsioonide töös. Nad on ka alati oluliseks pidanud välis- ja kodueesti sidemeid, alates 2000. aastast elavad nad osa aastast Tallinnas.

Helga Nõu täiskasvanutele mõeldud looming tõi 1960. aastail väliseesti kirjandusse nii mõndagi uudset. Nõu eemaldus julgelt traditsioonilisest realismist, rakendas mitmekesiseid vormivõtteid, hajutas kujutluse ja tegelikkuse piire.

Samu jooni leidub ka Nõu noorteraamatutes. Ta ei alahinda teismelisi lugejaid ega lihtsusta nende tarvis poeetikat, psühholoogiat ega eluprobleeme. Näiteks romaanis „Pea suu!“ (1983) avavad pidevalt vahetuvad vaatepunktid eri tegelaste sisemaailma ning lasevad lugejal paremini mõista, miks need tegelased omavahel hõlpsasti kontakti ei leia ja end üksi tunnevad. Romaanis „Kuues sõrm“ (2003) põimuvad tegevustikus tegelikkus, soovid, hirmud, unenäod ja viirastused, ilma et lõpuni päriselt selguks, kust lähevad piirid nende tasandite vahel. Tänapäeval pole taolised võtted loo jutustamisel enam erakordsed, vaid on 20. sajandi modernistlikust proosast levinud ka nüüdisaegsesse popkirjandusse, filmi ja televisiooni. Nendega kohanemine on noortele seega abiks kõige igapäevasemas kultuuritarbimises.

Nõu varasemad noorteromaanid käsitlevad muu hulgas pagulastemaatikat: noore inimese toimetulekut eluga korraga mitmes kultuuris. Hilisemates teostes toimub tegevus juba Eestis. Kesksed probleemid on aga püsivad, kerkivad noorte ette ajast ja olustikust sõltumata. Nõu teoste peategelased heitlevad sageli üksindus-, väljajäetus- ja sobimatusetundega, peavad pingutama leidmaks oma kohta kaaslaste seas, peres ja koolis. Selle saavutamiseks tuleb neil õppida avaramalt mõistma ja määratlema ka iseennast: vabaneda lapselikust enesekesksusest, leida endas võime märgata ja toetada teisi, vähem nõuda ja rohkem vastutada. „Pea suu!“ ja „Kuues sõrm“ kujutavadki sellist küpsemiskogemust, esimene neist pärineb varasemast, Rootsi-ainelisest loomeperioodist, teine kuulub juba Eesti nüüdisolustikku paigutatud teoste hulka.

Helga Nõu noorteromaani „Kuues sõrm“ kordustrükk (2011)
2008. aastal ilmunud noorteromaani „Appi!“ peategelaste Maili ja Jussi elu pööratakse pea peale. Sündmusteahel puudutab valusaid küsimusi ja viib eri maadesse
„Jääauku“ on üks viimaseid H. Nõu noortele mõeldud raamatuid. See on järg raamatule „Appi!“
Kirjanikud Enn ja Helga Nõu 2009. aastal

3. Mis on vaatepunkt?

20

  • Teetähiste pildid
  • Arutelu
  • Võrdlus jutustava teosega

Teetähiste pildid

Õpilased vaatavad pilte matkaradadest ning otsivad piltidelt üles rajatähised. Radu on tähistatud noolte ja valgeks värvitud kividega. Igale pildile järgneb kontrollpilt, kus rajatähised on ringiga ümbritsetud.

Pilte vaatamise ajaks tõusevad õpilased püsti. Liikumisülesannet võib täiendada sellega, et õpilased käivad ekraani juures rajatähistele osutamas. Osutada võib ka õpetaja, nii et õpilaste ülesanne on sõnastada, kuskohas pildil nad tähist näevad. 

Storbergeti matkarada Ahvenamaal Pålsböles
Storbergeti matkarada Ahvenamaal Pålsböles
Grottstigeni matkarada Ahvenamaal Getas
Grottstigeni matkarada Ahvenamaal Getas
Grottstigeni matkarada Ahvenamaal Getas
Grottstigeni matkarada Ahvenamaal Getas
Långbergeni matkarada Ahvenamaal
Långbergeni matkarada Ahvenamaal

Arutelu

Õpilased arutlevad suunavate küsimuste toel.

  • Miks oleks sellisel maastikul, mida piltidel kujutatud, raske õiget teed leida, kui inimesed poleks sinna pannud rajatähiseid? (Kivisele pinnale ei saa sisse tallata radu, mida järgida.)
  • Kelle vaatepunktist on matkaradade pildid tehtud? (Matkaja, kes rajal tähiste järgi liigub.)
  • Kas neid tähiseid oleks maastikul ükskõik kust näha? Põhjenda. (Tähised on kõige paremini nähtavad rajalt. Nooled võivad muust suunast vaadates jääda puude taha, okste varju või külje pealt lihtsalt märkamatuks. Kõik kivitähised ei ole üleni valgeks värvitud.)
  • Kelle vaatepunktist pidi rajameister rada ette kujutama, kui ta tähiseid paigaldas? (Rajameister pidi kujutlema sellise matkaja vaatepunkti, kes rada ei tunne ja ise minna ei oska. Tähiste paigaldamiseks pidi mõtlema, kust matkaja tuleb ja mida ta näeb ning kus ta võib eksiteele sattuda, kui järgmist tähist ei näe.)

Võrdlus jutustava teosega

Õpilased valivad igasse lünka sobiva oskussõna. Mõnes lauses on vaja see õigesse käändesse panna. 

Rajameister on nagu ... . Matkaja on nagu ... . Matkarada on nagu ... . Kui läheme tähiste järgi mööda matkarada, näeme maastikku selle matkaja ..., kes raja tähistas. Kui loeme minavormis jutustatud lugu, näeme sündmusi ... vaatepunktist. 

  • lugu
  • minajutustaja
  • lugeja
  • vaatepunkt
  • minategelane

Rajameister on nagu jutustaja. Matkaja on nagu lugeja. Matkarada on nagu lugu. Kui läheme tähiste järgi mööda matkarada, näeme maastikku selle matkaja vaatepunktist, kes raja tähistas. Kui loeme minavormis jutustatud lugu, näeme sündmusi minategelase vaatepunktist. 

  • lugu
  • minajutustaja
  • lugeja
  • vaatepunkt
  • minategelane

Lisamaterjal

​Töölehed Helga Nõu „Kuuenda sõrme“ käsitlemiseks tervikteosena 

Teose ülesehituse tööleht

„Kuradi käsiraamatu“ mõju tegelastele (rühmatöö)

Kodutöö ja tunni kirjeldus

Kodutöö

Loe läbi katkendid Helga Nõu romaanist „Pea suu!“ Õ lk 45–48 / Opiqu ptk 4.4 ja 4.5. Kontrolli, kas mõistsid lugemispala sisu: vasta küsimustele A–D Õ lk 48 / Opiqu ptk 4.4 ja 4.5.

Tunni kirjeldus

Loovharjutus Helga Nõu romaani „Pea suu!“ kaanepildi põhjal. Sündmusest jutustamine minavormis tegelase vaatepunktist. Lugemispala vaatepunkti kirjeldamine. Vaatepunkti mõiste seletamine piltide ja võrdluse abil. 

Õ lk 44–47
​​​​​​​​​​Opiq ptk 4.4

Palun oota