Kaitseväe üheks ülesandeks on õpetada välja reservarmee, kes sõjaajal tagab Eesti territoriaalse terviku ja riigi püsimise. Kaitsevägi on meie vabaduse ja iseseisvuse kaitsja, mille tugevuse tagavad väljaõppinud inimesed.
Kaitsevägi ei anna ajateenijatele mitte ainult sügavaid teadmisi ja praktilisi oskusi riigikaitse valdkonnas, vaid pakub ka tugeva aluse tulevaseks karjääriks ning isiklikuks arenguks. Ajateenistus ei ole pelgalt kohustus vaid ka võimalus panustada riigi kaitsesse ja samal ajal valmistuda edukaks karjääriks kiiresti arenevates ja olulistes valdkondades.
Sõduri baaskursus (SBK)
Ajateenistus algab sõduri baaskursusega (SBK), olenemata väeosast, kuhu teenima minnakse. SBK on ajateenija esimene võimalus end tõestada nii iseendale kui ka üksusekaaslastele. SBK läbitakse ühtsetel alustel ja see kestab kaheksa nädalat, mille käigus omandavad ajateenijad jalaväelase algteadmised ja üksikvõitleja põhioskused, milleks on:
- teenistusrelva tundmaõppimine;
- maastikul orienteerumine;
- väliharjutustel tegutsemine;
- esmaabivõtete omandamine;
- kaitseväelasliku käitumise tundmaõppimine.
Erialad
Kõikidel kaitseväe üksustel ja väeosadel on oma spetsiifika ja erialad, mida ajateenistuse jooksul õppida. Peale sõduri baaskursust toimub spetsialiseerumine ning oma ametikohal vajalike teadmiste ja oskuste omandamine erialakursustel.
Sõltuvalt teenistuskohast või teenistuse kestusest on võimalik omandada erialasid järgmistes valdkondades:
- inimeste juhtimine;
- projektide või protsesside juhtimine;
- meditsiin;
- mootorsõiduki juhtimine (mootorrattast soomukini);
- IT ja side;
- laondus ja logistika;
- tehnika ja ehitus;
- reakoosseis.
Nooremallohvitseri kursus (NAK)
NAK jaguneb baaskursuseks ja erialakursuseks. Baaskursus on kõikidele kursuslastele ühtne. Baaskursuse jooksul omandatakse nooremallohvitseri põhiteadmised ja -oskused. Erialakursusel omandatakse oma sõjaaja allüksuse juhtimiseks vajalik ettevalmistus. NAK-i on võimalik sooritada vaid 11-kuulise teenistusega ajateenijatel. Parimate NAK lõpetajate hulgast valitakse reservohvitseri kandidaadid.
Reservohvitseri kursus (ROK)
ROK koosneb baaskursusest ja erialakursusest. Kursuse käigus omandatakse teadmised rühmasuuruse sõjaaja üksuse juhtimiseks. Reservohvitseri kandidaati nimetatakse aspirandiks. Kursuse lõppedes omistatakse ajateenijale lipniku auaste.